eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Bezpieczeństwo na drodze. Podróże w ciąży i z małym dzieckiem

Bezpieczeństwo na drodze. Podróże w ciąży i z małym dzieckiem

2017-12-06 12:49

Bezpieczeństwo na drodze. Podróże w ciąży i z małym dzieckiem

W ciąży za kierownicą © fot. mat. prasowe

Współczesne kobiety są coraz bardziej aktywne i aktywność ta towarzyszy im również w czasie ciąży i macierzyństwa. Przyszłe i obecne mamy normalnie pracują, uprawiają sporty i podróżują. Ze zrealizowanego przez Santander Consumer Bank badania „Polak w drodze – wydatki kierowców” wynika, że przeszło ponad 60 proc. kobiet pokonuje samochodem do 10 tys. km rocznie. Dość powszechnymi dylematami pań za kierownicą są kwestie związane z prowadzeniem auta w ciąży oraz bezpiecznym przewożeniem malucha. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Przeczytaj także: 10 sposobów na bezpieczeństwo na drodze

Wprawdzie obowiązujące w naszym kraju przepisy pozwalają, aby kobiety w widocznej ciąży nie zapinały pasów bezpieczeństwa, to jednak eksperci są zgodni, że warto je stosować. Ważne jest jednak, aby robić to w sposób prawidłowy.

Jak będąc w ciąży zapinać pasy i ustawiać fotel?


Część biodrowa pasa powinna przylegać do ciała i być poprowadzona pod brzuchem, poprzez miednicę i biodra, górna powinna przechodzić nad brzuchem. Po zapięciu pasa należy go dociągnąć tak, aby zminimalizować ewentualnie powstały luz. Plecy ciężarnej powinny równomiernie opierać się o fotel, który należy dosunąć na tyle blisko, aby możliwe było bezpieczne operowanie pedałami i kierownicą.

Brzuch kobiety w ciąży nie powinien dotykać wieńca kierownicy. Jest to niezwykle ważne w przypadku aut wyposażonych w poduszkę powietrzną, która w razie silnego uderzania wybucha z dużą mocą. Warto wiedzieć również, że na rynku dostępne są specjalne adaptery do pasów, które nie przyciskają brzucha i nie przesuwają się podczas jazdy. Poprawia to bezpieczeństwo i komfort podróżowania przyszłej mamy.

Kobiety w ciąży, ze względu na ryzyko zwiększonej senności i osłabionej koncentracji, powinny unikać dalekich podróży. Jeśli to niemożliwe, warto robić jak najczęstsze przerwy. Poczucie bezpieczeństwa może też zwiększyć dodatkowe ubezpieczenie ciężarnej kierowcy – czyli np. rozszerzone assistance. Przyda się w przypadku awarii albo konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej. Ten ostatni aspekt ważny jest w szczególności, jeśli przyszła mama podróżuje zagranicą. Przed wyjazdem dobrze sprawdzić jaki jest zakres naszej polisy. Być może w swoim portfelu mamy produkt finansowy, który zapewnia takie zabezpieczenie.

Podróżowanie z dziećmi


O obowiązku posiadania fotelika wie każdy kierowca, jednak nie wszyscy rodzice mają świadomość tego jak odpowiednio z niego korzystać.

Według przepisów z 2015 r. na obowiązek podróżowania w foteliku nie wpływa wiek dziecka, ale jego wzrost. Korzystać z niego powinni pasażerowie, którzy mają mniej niż 150 cm wzrostu, nawet jeśli przekroczyli dwunasty rok życia. Prawo dopuszcza sytuację, w której dziecko o wzroście między 135 a 150 cm, może być przewożone na tylnej kanapie i zapięte zwykłymi pasami, bez fotelika ani podkładki. Wyjątek ten nie dotyczy przedniego siedzenia samochodu. Dodatkowo, jeśli podczas jazdy z trójką dzieci na tylnej kanapie nie mieszczą się trzy foteliki, wówczas maluch, który ma więcej niż trzy lata może być zapięty tylko pasem.

fot. mat. prasowe

W ciąży za kierownicą

Przepisy zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów


Jak dopasować fotelik?


Fotelik powinien być dopasowany do wieku, wzrostu i masy ciała małego pasażera. Najmłodsze dzieci wożone są w fotelikach-nosidełkach, zawsze umieszczonych tyłem do kierunku jazdy. To, wg ekspertów, najbezpieczniejszy sposób podróżowania i powinien być praktykowany tak długo, jak to tylko możliwe. Atutem fotelików-nosidełek są również dodatkowe pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa lub specjalne nakładki przytrzymujące ciało. Jeśli wozimy malucha na przednim siedzeniu, koniecznie pamiętajmy o wyłączeniu poduszki powietrznej dla pasażera. Starsze dzieci standardowo przewozi się w pozycji siedzącej, w fotelikach umieszczonych na tylnej kanapie – najczęściej przodem do kierunku jazdy. I w tym przypadku eksperci doradzają, aby korzystać z fotelików montowanych tyłem - są nieco droższe, ale zapewniają o wiele lepszą ochronę, zwłaszcza odcinka szyjnego kręgosłupa.

Dodatkowe zabezpieczenie


Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Podobnie jak ciężarne, rodzice wożący w aucie swoje pociechy, powinni szczególną uwagę zwrócić na zakres swojego assistance. Przykładowo, pakiet ubezpieczeń dla karty kredytowej Visa TurboKARTA, wydawanej przez Santander Consumer Bank, umożliwia posiadaczom bezpłatne skorzystanie z opieki nad dziećmi. Całodobowe centrum alarmowe zorganizuje też dla całej rodziny zakwaterowanie w hotelu.

Informacje o badaniu
Badanie „Polak w drodze – wydatki kierowców” zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku z siedzibą we Wrocławiu, ul. Strzegomska 42c, oferującego Visa TurboKARTA. W ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 23-24 września 2016 r., wzięło udział 628 aktywnych kierowców z całej Polski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: