eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Czeka cię podróż samochodem za granicę? To musisz wiedzieć

Czeka cię podróż samochodem za granicę? To musisz wiedzieć

2017-12-20 11:38

Czeka cię podróż samochodem za granicę? To musisz wiedzieć

Podróż samochodem © magdal3na - Fotolia.com

Polacy nie stronią od podróży. Z badania Santander Consumer Banku wynika, że większość z nas pokonuje w roku około 20 tys. km, a co dziesiąty z respondentów przemierza ponad 50 tys. km. Wśród polskich kierowców rośnie w siłę grupa tych, którzy decydują się na podróż samochodem za granicę. Warto, aby pamiętali, że do takiego wypadu lepiej się przygotować. Różnice w przepisach ruchu drogowego obowiązujących w poszczególnych krajach bywają dość znaczne.

Przeczytaj także: Wypadek samochodowy za granicą droższy niż całe wakacje

1. Krajowe czy międzynarodowe prawo jazdy


Udając się w zagraniczną podróż samochodem, warto zdawać sobie sprawę, że na podstawie polskiego prawa jazdy możemy poruszać się po drogach UE, a także m.in. Islandii, Norwegii, Turcji, Ukrainy, Maroka i USA. Z kolei międzynarodowe prawo jazdy jest bezwzględnie wymagane przez Brazylię, Tajlandię, Meksyk czy - tak popularne ostatnio wśród Polaków - Zjednoczone Emiraty Arabskie. Turyści powinni także pamiętać, że podróż samochodem za granicę wymaga od nich respektowania obowiązujących w danym kraju zasad ruchu drogowego.

2. Obowiązkowe wyposażenie samochodu


W co powinniśmy się wyposażyć, udając się w zagraniczną podróż samochodem? Nasze wątpliwości w tej kwestii powinna rozwiać przyjęta już przed ponad półwieczem „Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym”. Wynika z niej, że kierowca podróżujący po zagranicznych drogach zobowiązany jest posiadać tylko te elementy wyposażenia, które są wymagane w kraju, w którym auto zostało zarejestrowane.

Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa wziąć na pokład to, co nie jest konieczne, a może okazać się bezcenne - jak choćby apteczkę, zapasowe bezpieczniki i żarówki. Pamiętajmy również o tym, że kamizelka odblaskowa nie jest traktowana, jako część wyposażenia samochodu, a jej posiadanie jest obowiązkowe na terenie kraju, który tego wymaga. W wielu państwach konieczne jest również prowadzenie samochodu z włączonymi światłami do jazdy dziennej lub światłami mijania przez całą dobę, a w okresie zimowym w niektórych krajach obowiązkiem jest jazda na oponach zimowych. Dzięki konwencji wiedeńskiej, możemy mieć pewność, że w przypadku kontroli drogowej, nie zostaniemy ukarani mandatem za brak któregoś elementu wyposażenia, które w Polsce nie jest wymagane. Jednak ulga ta nie uwzględnia sytuacji, w których okażę się, że brak tego elementu przyczynił się do spowodowania wypadku lub kolizji na drodze.

fot. magdal3na - Fotolia.com

Podróż samochodem

Udając się w zagraniczną podróż samochodem, warto zdawać sobie sprawę, że na podstawie polskiego prawa jazdy możemy poruszać się po drogach UE, a także m.in. Islandii, Norwegii, Turcji, Ukrainy, Maroka i USA.


3. Niezbędne dokumenty i ubezpieczenia


Wybierając się w podróż samochodem niezbędne jest zabranie ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupu polisy OC. W krajach pozaunijnych również konieczne będzie posiadanie tzw. zielonej karty, czyli międzynarodowego certyfikatu ubezpieczeniowego. Przed wyjazdem warto dodatkowo się zabezpieczyć np. wykupić AC oraz NNW lub pakiet z ubezpieczeniem assistance za granicą. Jeśli chcemy czuć się bezpieczniej w podróży, warto sprawdzić oferty dostępnych na rynku produktów finansowych przeznaczonych dla kierowców, które w swoim standardzie posiadają m.in. Car Assistance z dostępnym całodobowo centrum alarmowym oraz serwisem informacyjnym. Ten rodzaj ochrony często dodawany jest do kart kredytowych.

4. Ograniczenia prędkości


Wiele regulacji odnośnie dozwolonej prędkości waha się w dość dużym zakresie w zależności od kraju. Największe różnice dotyczą obszaru niezabudowanego, dróg ekspresowych i autostrad, podczas gdy dozwolona prędkość w miastach i miejscowościach to z reguły 50 km/h.

Poza terenem zabudowanym najczęściej nie należy przekraczać 90 km/h, choć w niektórych krajach ograniczenia się nieznacznie różnią. Np. w Austrii można jechać do 100 km/h, w Liechtenstein do 80 km/h, a na Litwie do 70 km/h (obowiązuje to kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż dwa lata). Największe różnice dotyczą dróg ekspresowych i autostrad. Rekordzistami pod względem maksymalnej prędkości są Polska i Bułgaria, gdzie na autostradach można pędzić aż 140 km/h. W Niemczech natomiast wciąż istnieją odcinki autostrad, na których prędkość nie jest ograniczona, a jedynie zalecana – maksymalnie do 130 km/h.

Na drugim biegunie autostradowych prędkości są natomiast kraje takie jak Malta, Finlandia czy Łotwa, gdzie najszybciej pojechać można 80 km/h. W Norwegii dozwolona prędkość nie przekracza 100 km/h, a w Wielkiej Brytanii 112 km/h. We Francji z kolei, szybkość jazdy zależy od warunków atmosferycznych. W deszczowe dni należy jechać maksymalnie do 100 km/h, a przy widoczności do 50 metrów trzeba zwolnić do 50 km/h. Podobne przepisy obowiązują w Estonii – tam prędkość jazdy zależy od pory roku, np. latem na autostradzie można pędzić do 110 km/h, natomiast w pozostałej części roku nie należy przekraczać 90 km/h.

5. Limit alkoholu


Niestety nie wszędzie obowiązuje całkowity zakaz prowadzeniu pojazdu po alkoholu. Limit dozwolonego poziomu w zależności od państwa waha się od 0,0 promila do nawet 0,8 promila. Za kierownicę nie wolno siadać, nawet ze szczątkową ilością alkoholu we krwi m.in. w Czechach, Bułgarii i na Słowacji. W Polsce mandatu możemy spodziewać się od poziomu 0,2 promila i jest to górna granica obowiązująca w większości państw europejskich, w tym w Szwecji, Norwegii, Gruzji czy Finlandii. Najbardziej liberalni pod względem alkoholu są Szkoci (limit wynosi 0,5 promila) oraz Brytyjczycy i Maltańczycy – w tych krajach prowadząc auto można mieć aż do 0,8 promila alkoholu we krwi!

6. Ruch lewostronny


Ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie oraz na Cyprze. Poza Europą, lewą stroną jeździmy także m.in. w Kenii, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe oraz na Mauritusie.

7. Ciekawostki


Pamiętaj, że w Niemczech znaki ograniczeń prędkości są odwoływane przez specjalne znaki „końca zakazu”. Z kolei w Austrii i w paru innych krajach nie jest dozwolone przewożenie nart w kabinie samochodu, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Najlepiej wozić je na dachu - w boksie lub w specjalnych uchwytach. Warto również wiedzieć, że popularne u nas wideorejestratory, które bywają pomocne przy wyjaśnianiu zdarzeń drogowych, są w wielu krajach zakazane lub ich używanie ograniczone jest do użytku własnego. Publikacja nagrań w sieci jest prawnie zabroniona m.in. w Austrii, Szwajcarii, Norwegii, Słowacji, Belgii czy Portugalii.

Nota metodologiczna:
Badanie „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców” zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku z siedzibą we Wrocławiu, ul. Strzegomska 42c, oferującego Visa TurboKARTA. W ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 23-24 września 2016 r. wzięło udział 628 aktywnych kierowców z całej Polski.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: