eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprawdź, który ubezpieczyciel najbardziej podwyższył ceny OC

Sprawdź, który ubezpieczyciel najbardziej podwyższył ceny OC

2018-03-07 11:33

Sprawdź, który ubezpieczyciel najbardziej podwyższył ceny OC

W której firmie najbardziej podrożało OC? © ngad - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od zakończenia wojny cenowej pomiędzy ubezpieczycielami polscy kierowcy nie mają łatwego życia - ceny OC mocno poszybowały w górę. I wprawdzie jesienią minionego roku wzrosty się uspokoiły, to jednak porównanie cen ze stycznia 2017 i 2018 wyraźnie dowodzi, że dziś jest raczej drożej niż taniej. Które z firm zafundowały nam największe podwyżki? Odpowiedzi na to pytanie udziela analiza opracowana przez Ubea.pl.

Przeczytaj także: Ceny OC na poziomie ze stycznia, ale możliwe wzrosty

Koniec podwyżek nadszedł jesienią…


Jeśli przeanalizować ostatnie 12-13 miesięcy, to okaże się, że w tym czasie mieliśmy do czynienia z dwoma zasadniczymi trendami dotyczącymi zmian cen polis OC. Od stycznia do sierpnia 2017 roku mieliśmy do czynienia ze wzrostami. Najdotkliwsze podwyżki odnotowano w lutym i sierpniu. Ten ostatni okazał się ubiegłorocznym liderem pod względem wysokości składek. Właśnie z tego powodu w zaprezentowanej poniżej tabeli widnieją dane z sierpnia 2017 r. oraz stycznia 2018 r.
„W przypadku ubezpieczycieli cechujących się odpowiednio dużą liczbą kalkulacji wykonywanych przez użytkowników Ubea.pl, dostępne jest również porównanie przeciętnego poziomu składek OC ze stycznia 2017 r. i stycznia 2018 r.” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Porównanie przeciętnej składki OC dla kierowców dotyczące sierpnia 2017 r. i stycznia 2018 r. wyraźnie wskazuje, że wraz z początkiem jesieni skończyły się podwyżki. Pomiędzy sierpniem 2017 roku oraz styczniem 2018 roku, wzrosła tylko przeciętna składka ubezpieczeń oferowanych przez MTU (+7,4%). W przypadku pozostałych ubezpieczycieli, odnotowano spadki wynoszące od 1,2% (You Can Drive) do 12,1% (Gothaer) i 12,2% (Benefia). Te wyniki pokazują, że średni koszt obowiązkowego OC obniżali nie tylko cenowi liderzy.

fot. mat. prasowe

Zmiany średniego poziomu składek za OC dla kierowców w wybranych towarzystwach

Na przestrzeni 12 miesięcy Generali wprowadziło podwyżkę +23,6%


W ciągu roku mocno wzrosły m.in. składki z Generali


O wiele mniej optymistycznie przedstawiają się wyniki porównania przeciętnych składek OC ze stycznia 2017 r. i stycznia 2018 r. (patrz poniższa tabela). W ujęciu rocznym dominują bowiem wyraźne wzrosty średniego kosztu polis dla kierowców. Roczny spadek (-10,2%) odnotowano tylko dla towarzystwa Gothaer. Wzrosty obliczone dla innych ubezpieczycieli, wyniosły odpowiednio: 11,3% (You Can Drive/Ergo Hestia), 20,0% (Aviva), 20,2% (Link4) oraz 23,6% (Generali).
„Roczne wzrosty dotyczące firm będących cenowymi liderami (Link4 i Aviva), mogą szczególnie zmartwić kierowców. Spore znaczenie ma również wzrost przeciętnej składki proponowanej przez You Can Drive (YCD). Trzeba pamiętać, że pod tą marką (YCD) oferowane są wyłącznie polisy komunikacyjne dla młodych kierowców. Ubezpieczanie tylko bardziej ryzykownych klientów przez You Can Drive, negatywnie wpływa na średni poziom składki prezentowany w naszych zestawieniach” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Zmiany składek OC

Gothaer podwyższył ceny o przeszło 12%


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: