2019-02-13 10:12
Mandat © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kiedy odmowa przyjęcia mandatu ma sens?
Sankcje za wykroczenia drogowe nie są w naszym kraju wygórowane. Za przekroczenie prędkości nad Wisłą zapłacimy maksymalnie 500 PLN. W Norwegii taka kara może być nawet dziewięciokrotnie wyższa. Czy mandat zawsze jest niewzruszalny? Po jakim czasie ulega przedawnieniu? Dlaczego funkcjonariusz ma obowiązek wykazać i udowodnić, że faktycznie doszło do naruszenia prawa drogowego? Odpowiedzi na pytania udziela Mateusz Górny, prawnik Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.Z uwagi na to, że policja raczej rzadko jest świadkiem zdarzenia drogowego, funkcjonariusze, po przybyciu na miejsce, słuchają zeznań poszkodowanego i sprawcy. Jeśli są one spójne i nie budzą wątpliwości w związku z rozmiarem zniszczeń pojazdów, to czynności służbowe kończą się szybko, czyli wystawieniem mandatu. Jedyną konsekwencją prawną dla sprawcy jest wówczas grzywna i punkty karne. Jeżeli jednak między zeznaniami zachodzi rozdźwięk to sprawa kierowana jest do sądu, co wiąże się często z długą procedurą i kosztami procesu, które ponosi osoba uznana za winną. W tym świetle - jak ocenia prawnik OCRK, Mateusz Górny - mandat wydaje się być dla obywatela formą łagodniejszą.
fot. whitelook - Fotolia.com
Mandat
Jeśli ukarany kierowca nie dysponuje niezbitym dowodem zaprzeczającym popełnieniu wykroczenia, powinien przyjąć mandat.
Często w takich sytuacjach konieczna jest opinia biegłych. Sędzia przesłuchuje strony pod kątem ustalenia wszystkich okoliczności spornego zdarzenia, po czym następuje rozstrzygnięcie. Dowodami mogą być: film zapisany na kasecie wideo rejestratora, zdjęcie wykonane przez fotoradar oraz inne udokumentowane ustalenia, służące jako materiał dowodowy. Co ważne, sąd w ocenie dowodów nie jest związany żadnymi ustawowymi czy też formalnymi zasadami (jest to tak zwana swobodna ocena dowodów), co oznacza, że żadna ze stron nie jest uprzywilejowana. Co jednak zrozumiałe, zdanie osoby kontrolującej jest wysoko cenione – dodaje Mateusz Górny z OCRK.
Karalność za wykroczenia upływa po roku od dnia popełnienia wykroczenia. Należy zaznaczyć, że nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego, w odniesieniu do sprawcy wykroczenia złapanego in flagranti lub bezpośrednio po wykroczeniu, możliwe jest tylko w ciągu 14 dni od daty ujawnienia zabronionego czynu. Po tym terminie funkcjonariusz traci swoje uprawnienia do wystawienia mandatu, a sprawcę można ukarać tylko poprzez wystąpienie do sądu z wnioskiem o ukaranie – mówi Mateusz Górny.W przypadku, gdy popełnienie wykroczenia zostało przez funkcjonariusza stwierdzone naocznie, termin, w jakim mandat może być wystawiony, wynosi 90 dni od ujawnienia czynu.
Warto jeszcze wspomnieć o art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach wykroczenia, dotyczącym uchylenia mandatu. Jest taka możliwość, ale zachodzi tylko wtedy, gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący zabronionym jako wykroczenie. Oznacza to, że jeśli mandat zostanie wystawiony za brak, na przykład, apteczki, kamizelki odblaskowej czy też lewarka, a więc elementów niestanowiących obowiązkowego wyposażenia pojazdu, to tego typu mandat może zostać wzruszony i to mimo swej prawomocności. Uwaga, uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu - zauważa prawnik OCRK.
- Odpowiadając zatem na postawione na samym początku pytanie, jeśli ukarany kierowca nie dysponuje niezbitym dowodem zaprzeczającym popełnieniu wykroczenia, powinien przyjąć mandat. Tym bardziej, że sankcje finansowe w Polsce nie są określane jako bardzo wysokie w porównaniu na przykład z krajami skandynawskimi, gdzie za niektóre wykroczenia nie ma górnej granicy wysokości grzywny. Maksymalna sankcja w przypadku przekroczenia prędkości wynosi 500 PLN – dodaje Górny.
oprac. : eGospodarka.pl
Punkty karne 2022. Nowy taryfikator
Punkty karne 2021. Sprawdź taryfikator
Punkty karne 2020. Sprawdź taryfikator
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi. UE powinna ujednolić przepisy
Wypadek samochodowy za granicą droższy niż całe wakacje
Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?
Usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela
Czy hak holowniczy chroni w trakcie kolizji?
Uniknij mandatu: obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie
Witam, w 2013 roku mój znajomy naprawiał mój samochód u mnie w garażu, który znajduje się na ogrodzonym podwórku. Ja w tym czasie byłem w ...
Jestem na warunkowym zwolnieniu za uchylanie się od alimentów. Jakieś dwa tygodnie temu złapano mnie jak wycofywałem z bramy na chodnik po ...
Nowa wersja struktury JPK_FA - co się zmieni
Więcej ofert sprzedaży mieszkań, ale sporo zduplikowanych
Smartfony Infinix z linii HOT w Polsce
Redukcja kosztów priorytetem dla banków
Przebranżowienie: to już moda na pracę w IT?
Skrócony czas pracy: tydzień chcemy okroić do 4 dni
Poręczenie kredytu. Jak działa i kiedy może być ryzykowne?