eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny ubezpieczenia OC: kolosalne różnice w składkach

Ceny ubezpieczenia OC: kolosalne różnice w składkach

2019-12-16 09:37

Ceny ubezpieczenia OC: kolosalne różnice w składkach

Ceny ubezpieczenia OC spadły © AVD - Fotolia.com

Ceny ubezpieczenia OC spadły. Ulżyło kierowcom, ale jednocześnie ten rok okazał się pierwszym od lat, w którym do kas ubezpieczycieli wpłynęło mniej składek niż rok wcześniej – informuje multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia, bazując na danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Cechą charakterystyczną rynku są olbrzymie, sięgające nawet 180%, różnice pomiędzy najniższą a najwyższą stawką, jaka proponowana jest jednemu kierowcy.

Przeczytaj także: Ceny ubezpieczenia OC zaskakująco niskie przed świętami

Jak podaje multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia, za Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU), w tym roku, pierwszy raz od wielu lat, obserwowany jest spadek wpływów z tytułu ubezpieczenia OC. Po III kwartale br. sięgał on -1,3% rdr. Sytuacja jest o tyle nowa, że spowolnienie widoczne było już w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale wówczas ubezpieczyciele i tak odnotowali wzrost składek (3,1%). Warto przy tym dodać, że w 2017 roku osiągnął on pułap 34,6%.

Dane PIU dowodzą ponadto, że w tym roku widoczny jest 6-procentowy wzrost wypłacanych z OC odszkodowań i świadczeń. Równocześnie dostrzegalny jest ponad 3-procentowy wzrost wartości średniej szkody (7656 zł).
- Okres podwyżek ceny OC mamy już dawno za sobą. W latach 2015-2017 składki dynamicznie rosły i to naturalne, że ten trend musiał w końcu zahamować. Obecnie wielu kierowców płaci za polisy mniej w porównaniu z zeszłym rokiem i w skali całego rynku w 2019 r. to widać - ubezpieczyciele zebrali od klientów mniej składek. To istotne w kontekście odszkodowań, których wypłaty wzrosły w mijającym roku aż do 7 mld złotych. Historia ubezpieczeniowa uczy przecież, że rosnąca wartość odszkodowań nie idzie w parze z obniżkami cen, bo to zagraża rentowności ubezpieczycieli. Ciekawe i ważne z punktu widzenia przyszłości rynku jest która filozofia zwycięży w 2020 r. – walki o klientów jak najniższą ceną czy racjonalnej kalkulacji. Wydaje się, że do głosu może dojść pierwsza z nich – komentuje Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

fot. AVD - Fotolia.com

Ceny ubezpieczenia OC spadły

Najświeższe dane Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazują, że w 2019 r. po raz pierwszy od lat do ubezpieczycieli wpłynęło mniej składek za polisy OC niż w roku wcześniejszym.


Jeden kierowca, skrajnie różne ceny OC


Kierowcom zależy, żeby za OC płacić jak najmniej. Nie zawsze im się to udaje, bo choć ubezpieczenie w każdej firmie ma identyczny, opisany ustawą zakres, to poszczególni ubezpieczyciele różnie podchodzą do kalkulacji składek. Rezultat jest taki, że skrajne ceny OC dla tego samego kierowcy mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset procent.

To zjawisko było dobrze widoczne przez cały 2019 r. Multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia sprawdziła, ile w grudniu wynoszą rozpiętości cenowe. Kalkulacje przeprowadzono dla przykładowego kierowcy: 33-latka, który od 5 lat kupuje OC, nie ma szkód na koncie i jest właścicielem 3-letniej skody octavii.

Gdyby kierowca kupował OC w Warszawie, najmniej za OC zapłaciłby 1044 zł. Inne towarzystwo sprzedałoby mu polisę za… 2932 zł. To o 1888 zł, czyli aż 180% drożej. Podobnie jest w innych miastach. W stolicach województw najwyższa proponowana przez ubezpieczycieli cena OC jest średnio o 240% wyższa od najniższej. Największe rozpiętości znajdziemy w Opolu (374%), Bydgoszczy (315%), Rzeszowie (300%) i Białymstoku (295%), a najniższe we Wrocławiu (161%) i we wspomnianej już Warszawie.
- Oczywiście, pomiędzy skrajnymi ofertami ubezpieczenia OC znajdują się też pośrednie. I część z nich zbliżona jest do tej cenowo najkorzystniejszej. Ale bez przeglądu wielu ofert – kilku czy nawet kilkunastu – nie można mieć pewności, że kupuje się ubezpieczenie finansowo najkorzystniejsze – mówi Jakub Nowiński z Superpolisy Ubezpieczenia.

Większe różnice cen w „tańszych” miastach?


Ważnym kryterium, branym pod uwagę przy kalkulacji składki, jest lokalizacja. Jeśli, zdaniem ubezpieczycieli, ryzyko powstania szkody w danym miejscu jest duże, cena polisy rośnie. Na przykładzie miast wojewódzkich widać wyraźnie, że w części z nich kierowca z przykładu znalazłby OC o wiele taniej niż w innych. Do najdroższych lokalizacji należą: Wrocław (min. cena 1150 zł), Warszawa (1044 zł) i Gdańsk (1022 zł). Nieco taniej jest w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu czy Szczecinie. Do najtańszych miast należą: Kielce (min. cena od 698 zł), Rzeszów (715 zł) i Opole (716 zł).
- Z naszych danych wynika, że w „najtańszych” lokalizacjach kierowcy trafiają na największe rozpiętości cenowe. Czyli teoretycznie mogą przepłacać najwięcej, jeśli nie sprawdzą cen przed zakupem. Oferty dla nich startują bowiem ze stosunkowo niskiego pułapu, ale najdroższe polisy kosztują niewiele mniej lub tyle samo, co w „droższych” miastach – zauważa Jakub Nowiński.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Re: Ceny ubezpieczenia OC: kolosalne różnice w składkach

    Marek1043 / 2020-01-02 13:04:24

    Dużo lepiej wcześniej porównać OC w porównywarce Cuk by znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla siebie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: