eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC: dawno nie było taniej

Ceny OC: dawno nie było taniej

2021-12-30 11:24

Ceny OC: dawno nie było taniej

Koniec roku z największym od czterech lat spadkiem cen OC © krisana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jest już najnowsza odsłona przygotowywanego przez ekspertów porównywarki rankomat.pl RanKINGu, czyli cyklicznego opracowania poświęconego cenom OC. Wynika z niej m.in., co zresztą nie jest dużym zaskoczeniem, że obecnie najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą kierowcy z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. Jednocześnie jednak stawki nie są wygórowane - taniej niż obecnie było ostatnio w 2015 r., kiedy to trwała wojna cenowa między ubezpieczycielami.

Przeczytaj także: Ceny OC w III kw. 2021 r. niższe o prawie 11% r/r

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w IV kwartale br.?
  • Gdzie za OC płaciliśmy najwięcej?
  • Jaka była najwyższa a jaka najniższa cena OC w ostatnich miesiącach tego roku?


Średnia cena OC w 2021 roku wyniosła 602 zł i była niższa o 70 zł niż we wcześniejszym roku. To największy roczny spadek cen od 2017 roku. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty ubezpieczycieli.

Jaka była średnia cena OC w 2021 roku?


Największe podwyżki cen OC miały miejsce w 2016 roku, kiedy to ceny polis wzrosły średnio o 45% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Rok później wzrosły o kolejne 24%. W kolejnych latach ceny były niższe od 7% do 2% w skali roku, aż do 2021 roku kiedy spadek wyniósł 10%, a średnia cena obowiązkowej polisy 602 zł. Jeśli dynamika obniżek utrzyma się na podobnym poziomie, w 2022 roku może dojść do powrotu wojny cenowej.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen OC

Największe podwyżki cen OC miały miejsce w 2016 roku


Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w IV kwartale?


Średnia cena OC w IV kwartale 2021 roku wyniosła 565 zł i była niższa o 39 zł od tej z III kwartału. Była to najwyższa kwartalna obniżka od 2017 roku, kiedy to ceny polis zaczęły stopniowo spadać.

fot. mat. prasowe

Średnia cena ubezpieczenia

Średnia cena OC w IV kwartale 2021 roku wyniosła 565 zł


W ciągu ostatnich dwóch lat średnie składki OC obniżyły się o ok. 18%. Największy spadek cen polis, w wysokości 6,5%, odnotowaliśmy pod koniec 2021 r. Przy historycznie wysokiej inflacji oraz stale rosnących kosztach likwidacji szkód, rodzi to obawy zarówno o wpływ takiej polityki cenowej na jakość oferowanych produktów, jak i późniejszy szybki wzrost cen OC, który może się okazać koniecznością - mówi Tomasz Masajło, Prezes Zarządu rankomat.pl.

Najdrożej na Pomorzu i Mazowszu


Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (685 zł), mazowieckiego (659 zł) i dolnośląskiego (650 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: opolskiego (495 zł), podkarpackiego (502 zł) i świętokrzyskiego (531 zł). Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -8,1% (woj. świętokrzyskie) do -12,3% (woj. dolnośląskie). Największe odchylenie od średniej krajowej ceny OC w 2021 r. odnotowano dla województw, których mieszkańcy otrzymywali najtańsze propozycje obowiązkowego ubezpieczenia: opolskiego (-17,8%) i podkarpackiego (-16,6%). Najwięcej za OC płacili natomiast kierowcy z woj. pomorskiego. Odchylenie od przeciętnej składki OC w całym kraju wyniosło w ich przypadku +13,8.

fot. mat. prasowe

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC

Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwachKto płacił najwięcej?


Najdroższym miastem wojewódzkim był Wrocław. Tutaj za polisę kierowcy płacili średnio 796 zł. Na drugim biegunie znalazło się Opole, gdzie płacono 547 zł. W dalszym ciągu za OC najwięcej płacą najmłodsi kierowcy – 19-latkowie płacili średnio 2104 zł. Największe zniżki otrzymują zaś 63-latkowie (482 zł). Najtańsze w ubezpieczeniu były samochody marki Toyota (539 zł), najdroższe BMW (736 zł). Panny i kawalerowie płacili 851 zł, natomiast małżeństwa 528 zł.

fot. mat. prasowe

Najniższe i najwyższe ceny OC w 2021

Najdroższym miastem wojewódzkim był WrocławAnaliza powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: