Odszkodowanie z OC obniżane o rabaty lub upusty na części?
2023-01-30 11:11
![Odszkodowanie z OC obniżane o rabaty lub upusty na części? [© pixabay.com] Odszkodowanie z OC obniżane o rabaty lub upusty na części?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ubezpieczenia-komunikacyjne/Odszkodowanie-z-OC-obnizane-o-rabaty-lub-upusty-na-czesci-250409-200x133crop.jpg)
Odszkodowanie z OC obniżane o rabaty lub upusty na części? © pixabay.com
Przeczytaj także: Czym jest regres ubezpieczenia OC?
W podjętej uchwale Sąd Najwyższy orzekł, iż odszkodowanie przysługujące od zakładu ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów obejmuje wyłącznie niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy.Uzasadniając swą uchwałę Sąd Najwyższy stwierdził, iż w formule „niezbędnych i ekonomicznie uzasadnionych kosztów naprawy” nie mieści się jakikolwiek automatyzm, a w szczególności jednoznaczne i odgórne przesądzenie, że odszkodowanie przysługujące od zakładu ubezpieczeń z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów może być każdorazowo obniżone o rabaty oraz ulgi na części i materiały służące do naprawy pojazdu. Jednocześnie nie można z góry wykluczyć możliwości uwzględnienia rabatów i ulg, o ile na podstawie okoliczności konkretnej sprawy będzie możliwe przyjęcie, że mieszczą się one czy wręcz współkształtują niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy. Kwestia ta należy generalnie do materii postępowania dowodowego, powinna być ustalona przez sąd, ze szczególnym uwzględnieniem wniosków wynikających z opinii biegłego. Niezbędne jest ustalenie, czy faktycznie ceny z uwzględnieniem rabatów i ulg są stosowane przez ubezpieczyciela na rynku lokalnym, zaś możliwość skorzystania z nich przez poszkodowanego nie jest związana z jakimiś szczególnymi trudnościami. Ocena w tym zakresie powinna być ostrożna. Nie można nie zauważyć, że odwoływanie się do rzekomych rabatów i ulg może stanowić łatwy sposób na sztuczne obniżenie odszkodowania należnego poszkodowanemu, jak też godzić w jego prawo wyboru sposobu likwidacji szkody czy też w prawo podjęcia decyzji, aby samochodu w ogóle nie naprawiać. Z drugiej strony nie można zupełnie wykluczyć możliwości uwzględnienia rabatów i ulg w określonych okolicznościach sprawy.
Uważam, że uchwała Sądu Najwyższego nie rozwiązuje problemu czy ubezpieczyciel może obniżać odszkodowanie ze względu na rabaty i spowoduje jedynie chaos w postępowaniach likwidacyjnych. Bardzo często będzie to prowadziło do naruszania interesów poszkodowanych.
Moim zdaniem sądy powinny kierować się 17 rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego przyjęto w lipcu 2022 r. dotyczącą likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych. Wynika z niej, że ustalając należne świadczenie, zakład ubezpieczeń nie może powoływać się na rabaty lub upusty, obowiązujące we współpracujących z nim warsztatach naprawczych i punktach sprzedaży.
Piotr Bożałkiński
Radca prawny
![Czy polisa OC działa na polnych drogach? [© pixabay.com] Czy polisa OC działa na polnych drogach?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/OC/Czy-polisa-OC-dziala-na-polnych-drogach-246787-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
OC nie zawsze pomoże
-
Kiedy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie?
-
1400 zł za 1 dzień. To kara za brak ubezpieczenia OC
-
Ubezpieczenia OC i AC. Jaki był 2022 i co przyniesie 2023 rok?
-
7000 zł kary za brak OC w 2023 roku
-
Jak wzrosną kary za brak OC w 2023 roku?
-
Ile kosztuje polisa OC dla Tesli?
-
Kiedy obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni sprawcy?
-
Ile ubezpieczeń OC i AC kupują firmy?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)