eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC?

2019-04-01 13:23

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC? © Georgy Dzyura - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Średni przebieg rejestrowanych nad Wisłą aut to niemal 190 tys. km. Pytanie tylko, czy nie jest on wyższy? Dlaczego? Cofanie licznika kilometrów to problem, który może dotyczyć nawet 85 proc. samochodów sprowadzanych zza granicy - ostrzega Związek Dealerów Samochodowych.
W minionym roku zarejestrowano w naszym kraju 1 003 290 samochodów sprowadzonych z zagranicy. Jak szacują eksperci Związku Dealerów Samochodów, problem cofniętego licznika mógł dotyczyć nawet ¾. Rankomat.pl postanowił przyjrzeć się średniemu przebiegowi pojazdów, które są rejestrowane w naszym kraju oraz wpływowi, jaki deklarowany przebieg auta wywiera na oferowaną jego właścicielowi stawkę OC.

Przebieg samochodów w Polsce


Na podstawie kalkulacji dokonywanych przez użytkowników wyszukiwarki rankomat można stwierdzić, że średni przebieg poruszającego się po rodzimych drogach auta sięga 189 716 km. Najmniejsze przebiegi są domeną Warszawy, Krakowa i Poznania. Na drugim biegunie plasuje się z kolei Gorzów Wielkopolski, którego mieszkańcy rejestrują zdecydowanie najbardziej wysłużone auta,

Na przebieg pojazdu znaczący wpływ ma oczywiście rok produkcji aut, a jak wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA średni wiek pojazdów zarejestrowanych w Polsce wynosi aż 13 lat.

fot. mat. prasowe

Średni przebieg w miastach wojewódzkich

Z kalkulacji użytkowników rankomat.pl przeprowadzonych w 2018 r. wynika, że średni przebieg aut w Polsce wynosi 189 716 km.


Choć auta w Polsce nie są najnowsze, to w stosunku do roku 2017 i tak nastąpiła znacząca poprawa. Jeszcze do niedawna Polacy jeździli 17-letnimi autami, których statystyczny przebieg wynosi już ponad 220 tys. km.

Przekręcanie liczników będzie karane


Cofnięte liczniki to problem w całej Unii Europejskiej. Z informacji AAA Auto wynika, że Unia traci na tym procederze od 5,6 do 9,6 miliarda euro rocznie. W Polsce 15 marca br. sejm przyjął ustawę, która zakłada karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności za zmianę wskazań licznika w samochodzie. Nowe przepisy mają składać się z części administracyjnej i karnej. W związku z tymi zmianami w Kodeksie Karnym pojawi się całkiem nowy typ przestępstwa (art. 306a Kodeksu Karnego). Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat i podpisana przez Prezydenta. Obowiązywać zacznie 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

fot. mat. prasowe

Wiek auta a przebieg

Na przebieg pojazdu znaczący wpływ ma oczywiście rok produkcji aut.


Przebieg samochodu a cena OC


Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma wiele czynników związanych z samym kierowcą np. wiek, miejsce zamieszkania, czy stan cywilny, ale także z jego samochodem. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe podczas kalkulacji składki biorą pod uwagę pojemność silnika i rok produkcji auta. Wiek pojazdu ma wpływ na jego przebieg więc on także może mieć odzwierciedlenie w ostatecznej cenie obowiązkowej polisy.

fot. mat. prasowe

Przebieg a cena OC

W 2018 r. najmniej za ubezpieczenie OC płacili właściciele aut o najmniejszym przebiegu.


W 2018 r. najmniej za ubezpieczenie OC płacili właściciele aut o najmniejszym przebiegu (max. 60 tys. km). Posiadacze pojazdów o przebiegu powyżej 250 tys. km musieli liczyć się z najwyższymi składkami. Cena polisy w ich przypadku była o 30% wyższa niż dla właścicieli samochodów o małym przebiegu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: