eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › A czy Ty wiesz, kiedy zmienić opony na zimowe?

A czy Ty wiesz, kiedy zmienić opony na zimowe?

2016-10-24 10:33

A czy Ty wiesz, kiedy zmienić opony na zimowe?

Pora na wymianę opon na zimowe? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kiedy opony letnie należy zastąpić zimowymi? Okazuje się, że prawidłowa odpowiedź na to pytanie sprawia polskim kierowcom dość dużo kłopotu. Udziela jej niespełna co czwarty Polak. Pozostali żyją w błędnym przekonaniu, że dla zmiany ogumienia istotne jest nadejście konkretnego miesiąca lub pierwsze opady śniegi.

Przeczytaj także: Nowe opony samochodowe. 5 najważniejszych kwestii

Jak wynika z badania, które Michelin zlecił TNS Polska, niemal połowa rodzimych kierowców (46 proc.) uważa, że dla wymiany opon kluczowe jest nadejście konkretnego miesiąca, a nie panujące warunki atmosferyczne. I tak 25 proc. badanych wskazuje, że opony należy wymieniać w październiku, co piąty mówi o listopadzie, zaś 1 proc. uważa, że odpowiednim momentem jest grudzień. Dodatkowo 4 proc. kierowców uważa, że ogumienie zimowe należy zacząć stosować, gdy spadnie pierwszy śnieg, co według specjalistów jest zdecydowanie za późno. Zaledwie 24 proc. badanych wskazuje właściwą odpowiedź, a więc wymianę opon przy spadku temperatury poniżej 7 stopni C. Nie jest to wprawdzie imponujący wynik, ale i tak jest znacznie lepiej niż w 2014 roku, kiedy to prawidłowo potrafiło odpowiedzieć zaledwie 15 proc. kierowców.

Tak niewielka wiedza może wynikać z faktu, że systematycznie zmniejsza się liczba użytkowników dróg, którzy korzystają z dwóch kompletów ogumienia. W 2012 r. na oponach letnich i zimowych jeździło 91 proc. kierowców, w 2014 roku 88 proc. badanych, a obecnie ta grupa stanowi już 85 proc. Osoby, które nie zmieniają opon lub wybierają modele wielosezonowe, jako główny powód podają coraz łagodniejsze zimy oraz brak czasu i zapomnienie.

fot. mat. prasowe

Opony zimowe

Wymianę opon na zimowe zaleca się przy spadku temperatury poniżej 7 stopni


Masz opony wielosezonowe? Sprawdź ciśnienie


W przypadku braku zmiany opon z letnich na zimowe, która jest naturalnym momentem sprawdzenia stanu ogumienia, ważna staje się samodzielna kontrola obejmująca również ciśnienie. W swojej kampanii „Ciśnienie pod kontrolą” firma Michelin edukuje kierowców i podkreśla wpływ prawidłowego ciśnienia w oponach na:
 • bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność, krótszą drogę hamowania i mniejsze ryzyko pęknięcia opony;
 • trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;
 • ekonomię i ekologię jazdy poprzez mniejsze zużycie paliwa o około 0,3 l na 100 km.

Tegoroczna akcja „Ciśnienie pod kontrolą” zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt – nierównomierne zużycie bieżnika, które może sygnalizować jazdę na nieprawidłowym ciśnieniu. Warto zatem pamiętać, że jazda na zbyt niskim ciśnieniu powoduje szybsze zużywanie się bieżnika przy jego zewnętrznych krawędziach, natomiast na zbyt wysokim – w jego środkowej części. Właśnie dlatego w tym roku kampania edukacyjna Michelin odbywa się pod hasłem „Zostawiaj dobre ślady!”.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Zmiana opon na zimowe

  Pawel728 / 2016-11-01 09:10:10

  Z tym czekaniem na wymianę opon na zimowe do czasu pierwszych opadów śniegu to raczej bym nie czekał, no chyba że mówimy o terenach suwalszczyzny czy podkarpacia, gdzie prawdopodobieństwo opadów śniegu w październiku czy listopadzie jest większe. Fajnie opisana tematykę wymiany opon na zimowe znalazem też tutaj na blogu wulkanista.pl/kiedy-zmienic-opony-na-zimowe/ odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Jacek901 / 2017-02-02 13:31:13

  w październiku już kupowałem opony, bo była dobra okazja na stronie internetowej aaaopony.pl no i czas na przesyłkę się skrócił bo raczej inni kierowcy zostawili to na ostatnia chwile. Potem jak zapowiadali te pierwsze mrozy to pojechałem do warsztatu i mi założyli odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: