eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Przedłużenie OC: wygoda, ale nie oszczędność?

Przedłużenie OC: wygoda, ale nie oszczędność?

2019-02-18 12:55

Przedłużenie OC: wygoda, ale nie oszczędność?

Kierowcy tracą na odnowieniach polis OC © krisana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przedłużenie polisy OC jest bez wątpienia wygodne, ale niekoniecznie najbardziej opłacalne pod względem finansowym. Różnice w ofertach ubezpieczycieli są bardzo znaczne, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, porównajmy propozycje co najmniej kilku firm. Obecnie robi to tylko połowa kierowców.

Przeczytaj także: OC: niższe składki, wyższe kary

Mfind przedstawia wyniki badania dotyczącego cen ubezpieczeń komunikacyjnych oferowanych przez poszczególnych ubezpieczycieli. Analiza potwierdza, że oferty są bardzo zróżnicowane. Przy OC różnice sięgają 800 zł, a przypadku OC i AC sięgają nawet 1200 zł. Badanie porównuje propozycje 8 ubezpieczycieli dla 7 różnych profili kierowców.

I tak np. dla 35-letniego właściciela Opla Astry z Warszawy przedłużenie ubezpieczenia w dotychczasowym towarzystwie oznaczałoby przepłacenie aż 800 zł. Z kolei 1100 zł więcej zapłaciłaby 60-letnia posiadaczka Audi A3 z Goleniowa. Te różnice to wyraźny dowód na to, że porównywanie stawek poszczególnych ubezpieczycieli po prostu powinno nam wejść
w krew.
„Przyjęło się uważać, że odnowienia ubezpieczenia to wygoda: nie trzeba o nich pamiętać, wszystko dzieje się praktycznie samo, przy minimum formalności. Niestety, ubezpieczyciele zdają sobie sprawę z tego, że jesteśmy wygodni. W efekcie oferty dla nowych klientów są często znacznie lepsze niż te, które dostajemy przedłużając polisę” – komentuje Bartosz Salwiński z mfind.

Jak wynika z raportu Deloitte, Polacy na tle kierowców z innych krajów europejskich wykazują ponadprzeciętną gotowość do zmiany dostawcy usług ubezpieczeniowych. Najmniej chętni są Szwajcarzy, Austriacy oraz Belgowie. Kierowcy z tych krajów w skali od 0 do 10 określają taką chęć na poziomie 3. Natomiast najbardziej chętni do zmiany firmy ubezpieczeniowej są mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, którzy określają taką chęć na poziomie 6. Polacy trzymają się środka określając zainteresowanie zmianą firmy ubezpieczeniowej na poziomie 4,4. Nie ma to jednak znacznego przełożenia na praktykę. Z czego to wynika?

fot. mat. prasowe

Ile przepłacamy za polisy?

Nawet połowa kierowców nie porównuje cen ubezpieczeń.


Przepisy zapewniają kierowcom automatyczne przedłużenie OC. Ustawodawca wyszedł w ten sposób naprzeciw kierowcom i postanowił, że jeśli tylko polisa OC była opłacona, to ubezpieczenie odnowi się automatycznie na następny rok. Są od tej zasady wyjątki, jednak taki mechanizm zapobiega przerwom w ciągłości obowiązkowego OC samochodu i tym samym chroni kierowców przed potencjalnymi skutkami finansowymi szkód wyrządzonych osobom trzecim. Firmy ubezpieczeniowe informują swoich klientów najpóźniej na 14 dni przed końcem ubezpieczenia OC, że nastąpi jego przedłużenie na kolejny roczny okres. Stosunkowo niewiele osób korzysta jednak z tej możliwości, często przepłacając za polisę OC i AC.

„Ceny warto sprawdzać, nawet jeżeli do tej pory byliśmy zadowoleni ze stawki, którą płacimy za OC lub AC. Dynamika zmian cen jest na rynku bardzo duża. Niezależnie od aktualnych tendencji rynkowych – zmienia się również polityka cenowa poszczególnych firm, stąd przekonanie że dana firma jest tańsza od innej może być bardzo błędne” – dodaje Bartosz Salwiński.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2019-02-21 11:05:46

    Przed wyborem ubezpieczenia komunikacyjnego zawsze warto skorzystać z wyszukiwarki ubezpieczeń. To nic nie kosztuje, a łatwo sprawdzić, jak duże różnice mogą być między poszczególnymi ubezpieczycielami. Dzięki temu możemy zaoszczędzić i dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: