eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wakacje 2019: gdzie uważać na drogówkę?

Wakacje 2019: gdzie uważać na drogówkę?

2019-06-26 13:48

Wakacje 2019: gdzie uważać na drogówkę?

Gdzie uważać na drogówkę? © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Nadeszły wakacje. Pokaźna rzesza Polaków wyrusza zatem na upragniony urlop. Ci, którzy na wypoczynek wybrali Polskę i w miejsce przeznaczenia zamierzają wybrać się własnym samochodem, powinni pamiętać, że latem kontrole drogowe przybierają na sile. NaviExpert przygotował zestawienie miejsc, w których mamy największą szansę spotkać się z drogówką.

Przeczytaj także: Wyjeżdżasz na weekend majowy? W tych miejscach uważaj na drogówkę

Zestawienie lokalizacji, w których mamy największe szanse stanąć oko w oko z drogówką, a także ranking najczęściej kontrolowanych odcinków polskich dróg, zostały opracowane na bazie ostrzeżeń zgłaszanych przez użytkowników nawigacji NaviExpert oraz aplikacji antyradarowej Rysiek.
- Analizowany przez nas 31-dniowy okres rozpoczął się w piątek przed majówką i trwał do 26 maja. Zestawienie uwzględnia więc inną, równie popularną okazję do dłuższych wyjazdów jaką jest majówka. To o tyle istotne, że wiele ze wskazanych na mapie miejsc to kontrole na popularnych „weekendowych” trasach w kierunku gór, wybrzeża czy Mazur. Tym razem może być ich jeszcze więcej – w tym roku wakacje zaczynają się tuż przed długim weekendem- tłumaczy Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies.

Tam spotkasz drogówkę na bank!


Do jakich wniosków prowadzi zestawienie? Z jego treści dowiadujemy się, która z dróg krajowych jest bezapelacyjną królową kontroli drogowych. Okazuje się, że jest to droga krajowa nr 7 (E77). Drogówkę możemy tam spotkać zarówno jadąc z Warszawy nad morze, jak i w kierunku stolicy polskich Tatr. Ta droga jest liderką zestawień najczęściej kontrolowanych odcinków dróg krajowych w aż 3 województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim.

Na miano „drogowego ewenementu” zasługuje także inna droga, którą wielu z nas podąża w drodze na bałtyckie plaże. Chodzi o drogę krajową nr 6 (E28). Na stosunkowo krótkim, bo 85-kilometrowym jej odcinku między Gdynią a Nową Dąbrową (trasa na Słupsk) system NaviExpert odnotował najwięcej zgłoszeń kontroli drogowych w całym województwie pomorskim! Innymi, stosunkowo mocno „lubianymi” przez patrole policji drogami są droga krajowa nr 1 (zarówno na jej odcinkach w województwie śląskim, jak i województwie łódzkim), DK 10 (w województwach kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim), DK 3 ( w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim) oraz DK 11 (w województwach wielkopolskim oraz opolskim).

fot. mat. prasowe

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce

Niekwestionowanym zwycięzcą, jeśli chodzi o liczbę często prowadzonych na niej kontroli drogowych, jest droga krajowa nr 7.


Bezpieczeństwo przede wszystkim


Oczywiście, planując podróż nie warto jeździć na pamięć – prezentowane materiały mają bowiem charakter poglądowy, a sytuacja na drogach cały czas się zmienia.
– Zachęcamy wszystkich do wsparcia się naszą nawigacją – tym bardziej, że nowi użytkownicy mogą to zrobić za darmo. NaviExpert, nie tylko z wyprzedzeniem poinformuje nas o kontrolach czy fotoradarach, ale też pozwoli uniknąć stania w korkach. Jak się bowiem okazuje – kierowcy często decydują się na szybszą jazdę, bo chcą nadrobić właśnie czas stracony w korkach. My pozbawiamy ich tej wymówki– tłumaczy Przybylska.

fot. mat. prasowe

Najczęstsze kontrole w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i lubuskim

Policję spotkamy często w okolicach Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze.


Wybierając się w podróż pamiętajmy, że na szali kładziemy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, a rolą nawigacji wyposażonej w ostrzeżenia o zdarzeniach drogowych nie jest zachęcanie kierowców do omijania przepisów, ale prewencja. Po pierwsze: kontrole często (choć niestety nie jest to reguła) odbywają się w miejscach, w których rzeczywiście ze względów bezpieczeństwa warto zdjąć nogę z gazu. Po drugie: informacja o kontroli podana zawczasu eliminuje gwałtowne hamowania na widok policji. Jak dodaje Przybylska:
- Zależy nam na bezpieczeństwie, dlatego nasza aplikacja na bieżąco przypomina kierowcom o dopuszczalnej prędkość na danym odcinku drogi. Dodatkowo, o tym by zwolnić może nam przypominać na przykład… głos bliskiej osoby. Jeśli nagramy komunikat zachęcający do bezpiecznej jazdy, to będzie się on odtwarzał gdy będziemy jechać za szybko.

fot. mat. prasowe

Najczęstsze kontrole w woj. łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim

Policji możemy spodziewać się na łódzkiej Dąbrowie.


Jak zaznaczają eksperci z Telematics Technologies, przygotowane zestawienia nie uwzględniają kontroli na autostradach i drogach ekspresowych. Dlaczego? Mimo że również tam występują, to jednak ich lokalizacje są przewidywalne i prowadzone zazwyczaj przez patrole drogówki w okolicach bramek oraz przez Inspekcję Transportu Drogowego przy wagach dla aut ciężarowych.

fot. mat. prasowe

Najczęstsze kontrole w woj. podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim

W województwie podkarpackim na Policję można natknąć się m.in. w Jaworniku.

fot. mat. prasowe

Najczęstsze kontrole w woj. świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim

W Szczecinie o kontrole nietrudno przy ulicy Gdańskiej, przed Mostem Pionierów Szczecina.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: