eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC: tak dobrze dla kieszeni nie było od kilku lat

Ceny OC: tak dobrze dla kieszeni nie było od kilku lat

2021-04-01 12:33

Ceny OC: tak dobrze dla kieszeni nie było od kilku lat

Ceny OC wciąż spadają © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Najnowszy RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych autorstwa porównywarki Rankomat.pl niesie za sobą wieści, które powinny ucieszyć większość zmotoryzowanych Polaków. Okazuje się bowiem, że ceny OC nadal pozostają na poziomie, który jest dla naszych kieszeni dość łaskawy. W I kwartale br. przeciętna składka za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wyniosła 617 zł, a to oznacza, że względem analogicznego okresu minionego roku spadła aż o 10%. Tak dużych spadków nie notowaliśmy od dobrych kilku lat.

Przeczytaj także: Ceny OC spadły w grudniu 2020

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Gdzie w I kwartale br. płaciliśmy najwięcej za OC?
  • Jacy kierowcy mogli liczyć na najniższe składki?
  • Jak prezentowały się średnie ceny OC na przestrzeni ostatnich lat?


Jaka była średnia cena OC w I kwartale 2021 roku?


617 zł – tak niewygórowaną składkę OC ostatnio notowaliśmy w 2016 roku. Oznacza to równocześnie, że w pierwszym kwartale 2021 roku ceny OC były o 24 zł niższe niż w końcówce minionego roku. Względem analogicznego kwartału 2020 spadły natomiast aż o 70 zł.

fot. mat. prasowe

Średnia cena ubezpieczenia OC

Średnia cena ubezpieczenia OC jest sporo niższa aniżeli rok temu.


W 2020 roku ceny OC utrzymywały się na względnie stałym poziomie, a roczny spadek wysokości składki nie przekroczył 6%. Po I kwartale 2021 r. odnotowaliśmy kolejną nieznaczną obniżkę. Średnia składka OC wyniosła 617 złotych i była niższa niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 3,7%. To także najniższa odnotowana średnia cena polisy od 2016 roku, co z pewnością jest dobrą informacja dla kierowców, którzy w ostatnim czasie odczuli negatywny wpływ koronawirusa na finanse swoich gospodarstw domowych - mówi Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen OC

Na przestrzeni ostatnich lat najdroższy okazał się 2017 rok.


Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku


Najwyższe ceny OC dotyczyły kierowców z województw: pomorskiego (706 zł), dolnośląskiego (670 zł) i mazowieckiego (668 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: opolskiego (513 zł), podkarpackiego (521 zł) i świętokrzyskiego (541 zł).

Ceny OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od -8% (woj. podkarpackie, lubuskie i świętokrzyskie) do -12,1% (woj. dolnośląskie). Największe odchylenie od średniej krajowej ceny OC w I kwartale 2021 r. odnotowano dla województw, których mieszkańcy otrzymywali najtańsze propozycje obowiązkowego ubezpieczenia: opolskiego (-16,9%) i podkarpackiego (-15,6%).

Najwięcej za OC płacili natomiast kierowcy z woj. pomorskiego. Odchylenie od przeciętnej składki OC w całym kraju wyniosło w ich przypadku +14,4.

fot. mat. prasowe

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC

Tradycyjnie już jednym z najdroższych województw okazało się dolnośląskie.


fot. mat. prasowe

W których miastach wojewódzkich OC było najdroższe

Najtańszym z miast okazało się Opole.


Kto płacił najwięcej?


Najdroższym miastem wojewódzkim był Wrocław. Tutaj za polisę kierowcy płacili średnio 841 zł. Na drugim biegunie znalazło się Opole, gdzie płacono 552 zł. W dalszym ciągu za OC najwięcej płacą najmłodsi kierowcy – 19-latkowie płacili średnio 2174 zł. Największe obniżki otrzymują zaś 63-latkowie (492 zł). Najtańsze w ubezpieczeniu były samochody marki Toyota (555 zł), najdroższe BMW (759 zł). Panny i kawalerowie płacili 885 zł, natomiast małżeństwa 541 zł.

fot. mat. prasowe

Najwyższe i najniższe ceny OC w 2021 r.

Z najwyższymi cenami OC muszą liczyć się kierowcy bez doświadczenia.


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: