eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Coraz więcej pojazdów elektrycznych w polskich flotach samochodowych

Coraz więcej pojazdów elektrycznych w polskich flotach samochodowych

2021-04-28 09:32

Coraz więcej pojazdów elektrycznych w polskich flotach samochodowych

Coraz więcej pojazdów elektrycznych w polskich flotach © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Firmowa flota samochodowa ulega przemianie. Co więcej, okazuje się, że pandemia nie zdołała wyhamować zainteresowania elektromobilnością. I wprawdzie Polsce daleko jest jeszcze do poziomu wdrożenia napędów elektrycznych, którym mogą pochwalić się Finlandia i Holandia, to jednak na przestrzeni najbliższych trzech lat udział elektryków we flotach rodzimych firm ma sięgnąć 28%. Z opracowanego przez Arval „Barometru Flotowego” wynika, również, że rozwiązaniami, po które coraz chętniej sięgają fleet menedżerowie są telematyka oraz car sharing.

Przeczytaj także: Auta elektryczne, telematyka, car sharing. Tak zmienia się flota samochodowa

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Czy polskie firmy wprowadzają inne formy mobilności niż tradycyjne auta służbowe?
  • Jak dużą popularnością cieszy się długoterminowy wynajem pojazdów?
  • Czy liczebność firmowych flot będzie rosnąć?
  • Czy pracodawcy rozważają dopłaty do wynajmu prywatnego pracowników?

Jak podaje „Barometr Flotowy”, co najmniej jedno auto elektryczne (BEV) posiada już 18% firmowych flot samochodowych.

W 2020 roku minimum jedną technologię napędu zelektryfikowanego – samochód w pełni elektryczny (BEV), hybrydę (HEV) lub hybrydę plug-in (PHEV) – dysponowało już 31% polskich firm. To niezły wynik, choć ciągle sporo niższy od europejskiej średniej 42%.

fot. mat. prasowe

Poziom wdrożenia napędów alternatywnych

Na czele Finlandia, Holandia i Francja.


Ta sytuacja może jednak szybko ulec zmianie, jeśli respondenci zrealizują deklarowane w badaniu plany. Aż 50% badanych firm w Polsce (a 56% w UE) deklaruje chęć posiadania we flocie w pełni elektrycznego samochodu w perspektywie 3 lat. Hybrydami i hybrydami plug-in będą za 3 lata jeździć pracownicy 6 na 10 badanych firm.

fot. mat. prasowe

Napędy alternatywne

W ciągu 3 lat udział elektryków we flotach ma sięgnąć 28%.


Bardzo pozytywnym wnioskiem z tegorocznego badania AMO jest ograniczenie barier, które dotychczas zniechęcały fleet managerów do wybierania pojazdów elektrycznych. Znaczną poprawę widać przede wszystkim w dostępności punktów ładowania w miejscu pracy (spadek wskazań z 63% na 51%) i domach użytkowników (spadek z 54% na 36%). Problemem przestał być już także niewielki wybór modeli pojazdów elektrycznych, wskazywany obecnie przez 36% fleet managerów wobec 45% rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Punkty ładowania samochodów elektrycznych w firmach

W ponad połowie polskich firm ciągle brakuje punktów ładowania.


Wśród powodów decydujących o wyborze alternatywnych napędów dominują względy praktyczne. Najczęściej wskazywaną przyczyną proekologicznych zmian we flocie samochodowej jest redukcja kosztów paliwa. Na drugim miejscu znalazła się troska o środowisko. Trzeci najistotniejszy czynnik różni się w zależności od rodzaju pojazdów we flocie. W przypadku samochodów osobowych jest to budowanie dobrego wizerunku firmy, natomiast w przypadku elektrycznych aut dostawczych ważniejszy jest całkowity koszt użytkowania (TCO).

fot. mat. prasowe

Zalety napędów alternatywnych

W Polsce na pierwszym miejscu wymieniana jest redukcja kosztów paliwa.


Wyraźny wpływ pandemii widać we wzroście popularności alternatywnych form mobilności. Obecnie korzysta z nich już 62% przedsiębiorstw, a w ciągu 3 lat odsetek może wzrosnąć do 88%, co w sporej mierze jest efektem chęci zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa zdrowotnego i komfortu w dojazdach do pracy.
W polskiej flocie samochodowej wyraźnie widać rosnącą skłonność do dywersyfikacji. Klasycznie rozumiany samochód służbowy wielu firmom już nie wystarcza, a pandemia COVID-19 dodatkowo pogłębiła zapotrzebowanie na inne formy mobilności. Na rynku istnieją już odpowiedzi na wiele aktualnych potrzeb, dopasowane do różnych modeli biznesowych. Zdecydowanie najważniejsza jest dziś skuteczność – bezpieczne dotarcie do celu w jak najkrótszym czasie – mówi Radosław Kitala, Consulting & Arval Mobility Observatory Manager w Arval Service Lease Polska.

Jaką alternatywę wybierają fleet managerowie? Już co trzecia firma (wzrost o 13 punktów procentowych) korzysta ze wspólnych dojazdów pracowników, w 28% flot (wzrost o 10 pp) funkcjonował firmowy system car sharingu, a 26% firm wybrało budżet na mobilność (15 pp więcej rok do roku).

fot. mat. prasowe

Alternatywne formy mobilności

Najpopularniejszą z alternatywnych form mobilności są wspólne przejazdy.

W ciągu 3 lat 46% badanych firm będzie udostępniać pracownikom opcję wynajmu lub współdzielenia roweru albo innych rozwiązań mikromobilnościowych, z czego 17% już wdrożyło te rozwiązania. Dopłaty do wynajmu prywatnego pracowników rozważa w Polsce 54% firm. To dwukrotnie więcej niż w 2019 roku.

Co ciekawe, zgodnie z deklaracjami respondentów, firmowa flota samochodowa będzie rosła. W Polsce powiększenie parku samochodowego w ciągu najbliższych 3 lat deklaruje 55% badanych. Te wyniki plasują nas zdecydowanie powyżej średniej unijnej (43%), ale zauważalny jest też wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wówczas plany powiększania flot zadeklarowało 31% respondentów.

O optymizmie działających w Polsce przedsiębiorców świadczy też najczęściej wskazywany przez nich powód zwiększania liczby aut. „Rozwój biznesu” zaznaczyło 71% badanych (58% to średnia w UE). Wśród innych przyczyn znalazły się zapewnienie bezpiecznego środka transportu pracownikom w związku z zagrożeniem zdrowotnym (26% odpowiedzi) oraz potrzeby związane z rekrutacją i utrzymaniem pracowników (także 26% odpowiedzi).

fot. mat. prasowe

Zmiany liczebności flot

W ciągu 3 lat wzrost liczebności flot planuje 55% firm.


Dynamicznie ewoluuje nie tylko to, jak firmy postrzegają mobilność, ale również sposób finansowania rozwoju floty samochodowej – mówi Robert Antczak, Dyrektor Generalny Arval Service Lease Polska. – Przedsiębiorstwa coraz rzadziej decydują się na zakup pojazdów ze środków własnych. Rośnie natomiast popularność leasingu i wynajmu. Z badania Arval Mobility Observatory wynika, że w najbliższych latach najsilniejsze perspektywy wzrostu ma wynajem długoterminowy. Szczególnie dotyczy to dużych firm (powyżej 500 pracowników), wśród których 8 na 10 deklaruje zamiar wykorzystania tej formy finansowania. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w wygodzie i elastyczności tego rozwiązania, ale także w możliwości uzyskania kompleksowego wsparcia merytorycznego. To szczególnie ważne teraz, kiedy w obszarze mobilności obserwujemy tak wiele nowych trendów – dodaje.

Zamiar korzystania z wynajmu długoterminowego w ciągu najbliższych 3 lat zadeklarowało 69% badanych firm w Polsce, z czego 19% fleet managerów na pewno wybierze to rozwiązanie.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie firm wynajmem długoterminowym

Zainteresowanie wynajmem długoterminowym rośnie wraz z wielkością firmy.


W „Barometrze Flotowym” od lat opisywany jest rozwój w obszarze wykorzystania telematyki. Dzięki popularyzacji technologii podłączania aut do sieci (connected cars) liczba firm używających tego typu narzędzi rośnie błyskawicznie. Już 64% polskich firm deklaruje cyfrowy monitoring pozycji i stanu pojazdów. To wynik wyższy niż średnia w UE, gdzie wykorzystanie takiej technologii deklaruje 56% firm. Im większa firma, tym więcej pozytywnych odpowiedzi dotyczących wykorzystania telematyki. Podobne są natomiast czynniki, które respondenci wskazali jako decydujące - 52% firm monitoruje położenie pojazdów by poprawić bezpieczeństwo, 49% oczekuje, że telematyka pozwoli poprawić zachowanie i sposób jazdy kierowców, a 44% chce w ten sposób wyeliminować niepożądane wykorzystanie samochodów.

fot. mat. prasowe

Cel wdrożenia telematyki

Przede wszystkim liczy się lokalizacja i poprawa bezpieczeństwa pojazdów.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: