eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Polisa OC: jakie samochody Polacy ubezpieczają najczęściej?

Polisa OC: jakie samochody Polacy ubezpieczają najczęściej?

2021-10-07 12:59

Polisa OC: jakie samochody Polacy ubezpieczają najczęściej?

Jakie samochody Polacy ubezpieczają najczęściej? © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Analiza polis OC zawieranych przez polskich kierowców pozwala odpowiedzieć na pytanie o najczęściej pojawiające się na naszych drogach modele i marki samochodów. Czy rzeczywiście jesteśmy przywiązani do niemieckiej motoryzacji? Czy szerokim łukiem omijamy wszystkie auta na "F" czyli Fordy, Fiaty i francuskie? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela analiza przeprowadzona przez porównywarkę rankomat.pl.

Przeczytaj także: Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentuje się zestawienie najczęściej ubezpieczanych marek samochodów?
  • Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych pojazdów?
  • Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?

Na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl wytypowano najczęściej ubezpieczane w III kwartale 2021 roku modele samochodów. Eksperci sprawdzili również, jakie auta posiadają przedstawiciele wybranych grup kierowców.

Mężczyźni preferują sportowe auta


Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. Od lipca do września 2021 roku aż 35,5% właścicieli takich pojazdów szukało najtańszego OC w porównywarce rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Najczęściej ubezpieczane marki

Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople, Fordy i Audi.


Na TOP liście najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek samochodów znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): Volkswagen, Opel, Ford, Renault, Toyota. Mężczyźni zgłaszali natomiast do ubezpieczenia najwięcej Volkswagenów, Audi, Opli, Fordów i BMW.

Samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18-25 lat). W III kwartale br. 10,8% osób z tej grupy wiekowej szukało OC na taki samochód. W rankingu popularności nieznacznie wyprzedziło je tylko Audi (11,9%) i Volkswagen (11,1%). Na dalszych pozycjach znalazł się Opel (9,4%) i Ford (6,5%).

Golf na zachodzie, Passat i A4 na wschodzie


Najczęściej ubezpieczano kilkunastoletnie modele samochodów o pojemności silnika do 2,0 l.

fot. mat. prasowe

Najczęściej ubezpieczane modele TOP 5

Najczęściej ubezpieczano kilkunastoletnie modele samochodów o pojemności silnika do 2,0 l.


Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf, natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę.

fot. mat. prasowe

Najczęściej ubezpieczane modele samochodów wg województw

W zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf.


Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?


Wg danych rankomat.pl kierowcy najczęściej szukali polisy dla samochodów wieku od 11 do 20 lat (58%). Dwukrotnie mniej użytkowników porównywarki posiadała pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

fot. mat. prasowe

Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?

Kierowcy najczęściej szukali polisy dla samochodów wieku od 11 do 20 lat


Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1991 r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Mercedes Benz 124 i Audi 80, natomiast najmłodsze: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia i Toyota Corolla.

Preferujemy większą pojemność silnika


Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 l do 1,9 l oraz 2,0 l do 2,5 l (odpowiednio: 34,6% i 29,5% kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl). Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem powyżej 3 l (2,8%).

Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych pojazdów?


W okresie od lipca do września br. OC najczęściej ubezpieczanych aut w wieku 11-20 lat kosztowało średnio 628 zł i było o 4% droższe od średniej w całym kraju. Oferty bardzo zbliżone do przeciętnej ceny wyliczonej dla ogółu kierowców otrzymywali natomiast właściciele samochodów marki Volkswagen.
Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki zwracają uwagę nie tylko na dane kierowcy, ale również rodzaj ubezpieczanego samochodu, przy czym każdy z wymienionych wyżej elementów może mieć znaczny wpływ na cenę OC. Przykładowo, za ubezpieczenie kilkunastoletniego auta płacimy z reguły więcej niż za OC nowego pojazdu – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: