eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking V 2018

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking V 2018

2018-06-18 08:44

Najtańsze ubezpieczenie samochodu. Ranking V 2018

Ubezpieczenie samochodu © Kanpitcha - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gdzie znajdziemy najtańsze ubezpieczenie samochodu? Odpowiedzi na to pytanie, jak co miesiąc, poszukiwała porównywarka ubezpieczeń Ubea. Pod lupę wzięto tysiące indywidualnych kalkulacji internautów z maja br. Ich analiza dowodzi, że ci, którzy poszukiwali najbardziej atrakcyjnych cen, powinni byli skorzystać z oferty przygotowanej przez Benefię, Link4 lub Avivę. Pierwszy z ubezpieczycieli miał najlepsze propozycje OC oraz OC + NNW, drugi dominował w zakresie OC + AC, a trzeci miał najkorzystniejsze propozycje OC+ AC + NNW.
Niestety. Na przekór oczekiwaniom polskich kierowców stawki ubezpieczeń OC nie uległy znaczącym obniżkom. Jednocześnie na rynku zaznacza się wyraźnie zwiększone zainteresowanie zakupem polisy przez Internet. To z kolei powoduje, że przy konstruowaniu rankingu Ubea.pl ma szanse monitorować coraz to większą liczbę indywidualnych kalkulacji. Jakie wnioski przynosi jej majowa analiza?

Jak oceniono majowe wyniki ubezpieczycieli?


Najświeższy ranking porównywarki Ubea - nie inaczej niż 40 poprzednich - przygląda się czterem kategoriom ubezpieczeń. Ocenie podlegają ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także koszty oferowanych przez ubezpieczycieli pakietów: OC + NNW, OC + AC oraz OC + AC + NNW. W piątym miesiącu tego roku, zgodnie z tradycją, analizowani ubezpieczyciele mogli uzyskać od 0,00 punktów do 5,00 punktów (skala ocen dla każdej kategorii).

Zwycięzców bieżącego rankingu Ubea.pl wyłoniono wśród ubezpieczycieli z odpowiednio dużą liczbą kalkulacji internautów. Uzyskanie najniższego wyniku oznaczałoby, że dany ubezpieczyciel we wszystkich analizowanych kategoriach nie wzbił się ponad ostatnią pozycję.
„Firma z najwyższą liczbą punktów (5,00 pkt.), musiałaby zająć pierwsze miejsce w każdej kalkulacji wykonanej przez internautów” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Dodajmy, że stałość reguł, na podstawie których oceniani są ubezpieczyciele pozwala dokładnie śledzić zmiany w rankingu firm oferujących najtańsze ubezpieczenie samochodu.

Kategoria OC + AC + NNW ma nowego lidera


Zasadą rankingów Ubea.pl jest to, że żaden z klasyfikowanych ubezpieczycieli nie uzyskuje skrajnej liczby punktów (0,00 punktów albo 5,00 punktów). Taka sytuacja powtórzyła się również w maju 2018 r. Po przeanalizowaniu anonimowych kalkulacji użytkowników Ubea.pl okazało się, że następujące towarzystwa zebrały najwięcej punktów:
 • Benefia - 3,98 pkt. w rankingu polis OC
 • Benefia - 4,02 pkt. w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 - 4,17 pkt. w rankingu pakietów OC + AC
 • Aviva - 4,14 pkt. w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Istotna majowa zmiana dotyczy kategorii OC + AC + NNW. Mowa o zastąpieniu kwietniowego lidera (Benefii) przez firmę Aviva. Tym samym Benefia tylko przez jeden miesiąc zajmowała pierwsze miejsce aż w trzech kategoriach rankingowych.
„Warto jednak zwrócić uwagę, że ta marka handlowa Compensa TU VIG nadal wygrywa najważniejszą kategorię OC z dużą przewagą punktową (podobnie jak kategorię OC + NNW). W dalszej części naszej analizy wytłumaczymy, dlaczego Benefia tak znacząco wyprzedziła konkurentów pod względem kosztów zakupu OC” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jeżeli chodzi o pozostałe zmiany w majowym rankingu, to były one o wiele mniej ważne i ograniczały się do przesunięcia pozycji ubezpieczyciela co najwyżej o jedno miejsce w górę lub w dół. Spokój na rynku dobrze tłumaczy, dlaczego porównywarka Ubea.pl nie obserwuje znaczących zmian średniego kosztu OC dla kierowców.

fot. mat. prasowe

Ranking OC, AC, NNW

W rankingu OC pierwsze miejsce zajęła Benefia - 3,98 pkt.


Polisy OC z Benefii znów najbardziej taniały


Już wcześniej pojawiła się informacja o dużej przewadze marki Benefia w dwóch kategoriach rankingu (OC i OC + NNW). Dzięki porównaniu średniej składki polis OC z kwietnia i maja 2018 roku, można dowiedzieć się z czego wynika konkurencyjność cenowa Benefii. Według informacji Ubea.pl, w maju br. średnia składka OC komunikacyjnego zmieniła się następująco:
 • Aviva - spadek o (-2,7%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • Benefia - spadek o (-6,4%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • Generali - spadek o (-2,0%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • Gothaer - wzrost o (+0,3%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • Link4 - spadek o (-0,8%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • MTU - wzrost o (+0,8%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • Proama - spadek o (-2,3%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • UNIQA - wzrost o (+3,5%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.
 • You Can Drive - spadek o (-2,8%) względem wyniku z kwietnia 2018 r.

Powyższe informacje wskazują, że Benefia już drugi miesiąc z rzędu cechowała się największym spadkiem średniej składki ubezpieczeń OC. Taka sytuacja nie sygnalizuje jednak wojny cenowej na rynku, gdyż koszty polis OC ustalane przez pozostałe towarzystwa ubezpieczeń, spadały o wiele wolniej albo nawet rosły (zobacz np. wyniki UNIQA, MTU oraz Gothaer).
„Warto pamiętać, że poszczególni ubezpieczyciele osiągają różne wyniki finansowe ze sprzedaży OC dla kierowców i wybierają rozmaite strategie rynkowe dotyczące poziomu składek. Świadczy o tym chociażby ogromna rozpiętość przeciętnych składek OC w maju 2018 r. Takie średnie koszty zakupu polis w różnych towarzystwach różniły się nawet o 76%” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: