eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jakie opony zimowe kupują Polacy?

Jakie opony zimowe kupują Polacy?

2013-10-24 10:26

Jakie opony zimowe kupują Polacy?

Jakie opony zimowe kupują Polacy? © Karin & Uwe Annas - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zbliża się sezon zimowy, a co za tym idzie już niedługo możemy spodziewać się pierwszego paraliżu na drogach. Jak pokazują dane zawarte w raporcie ‘Opony zimowe na Okazje.info. Wybór użytkowników’ – polscy kierowcy starają się być lepiej przygotowani na nagły atak zimy niż służby odpowiedzialne za odśnieżanie ulic. O przystosowaniu samochodów do trudnych warunków na drodze zaczynają myśleć już jesienią.

Przeczytaj także: Ranking opon 2012

Nasz klimat lubi zaskakiwać mrozem i śnieżycami na długo przed nastaniem kalendarzowej zimy. By czuć się bezpiecznie podczas nagłego załamania pogody i przy okazji uniknąć kolejek w punktach wulkanizacyjnych, wielu kierowców wymienia opony znacznie wcześniej. Potwierdzają to dane zebrane przez analityków Okazje.info, z których wynika, że największe zainteresowanie kategorią ‘Opony’ odnotowywane jest w październiku.

- Wymiana tylko dwóch opon jest nadal dość popularną praktyką. Różnice w przyczepności, czy układzie bieżnika nie dają jednak szansy na pełne wykorzystanie właściwości modeli zimowych. Eksperci zalecają więc wymianę całego kompletu – mówi Michał Delekta, specjalista Okazje.info. – Analiza preferencji cenowych Internautów, pozwala jednak przypuszczać, że coraz większe grono kierowców zdaje sobie z tego sprawę, poszukuje więc nieco droższych opon i częściej decyduje się na zakup czterech sztuk – dodaje. Z raportu wynika, że 40% odwiedzających kategorię ‘Opony’ poszukuje produktów z przedziału 300-500 zł, a 36% wybiera artykuły w cenie 100-300 zł.

Zmotoryzowani konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że najwyższą gwarancję bezpieczeństwa i komfortu jazdy dają opony, wybrane zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Analiza danych odnoszących się do popularności opon na serwisie pozwala stwierdzić, że dla osób zainteresowanych kupnem nowych opon zdecydowanie ważniejsze są parametry danych modeli aniżeli ich cena czy producent. To trend odwrotny od tego, jaki obserwujemy w przypadku, przykładowo, produktów elektronicznych. O ile przy wyborze tabletu, laptopa czy nowego telefonu komórkowego koszt zakupu i producent danego urządzenia są bardzo ważne, o tyle decyzja zakupowa odnośnie opon budowana jest na podstawie konkretnych danych technicznych.

fot. Karin & Uwe Annas - Fotolia.com

Jakie opony zimowe kupują Polacy?

Najwięcej osób poszukuje opon do 500 zł - można zatem założyć, że Polacy są w stanie wydać trochę więcej na swoje bezpieczeństwo. Tę opcję wybierało 40% odwiedzających.


Marka i kwestie finansowe schodzą na dalszy plan. Ma to swoje logiczne uzasadnienie - by zapewnić bezpieczeństwo i poprawne funkcjonowanie opony muszą być dopasowane do naszego samochodu. To, jakim pojazdem porusza się użytkownik determinuje w największym stopniu jakich opon poszukuje - dlatego też na pierwszym miejscu jeśli chodzi o parametry, z których korzystają Internauci przy poszukiwaniu opon znalazła się średnica (87% wyszukań), a w dalszej kolejności: szerokość (67%), profil (44%).

Dopiero na czwartym i piątym miejscu znalazły się producent i cena. Czynnikiem, na który kupujący zwracają najmniejszą uwagę jest deklarowana przez producenta prędkość danej opony (12% wyszukań).

Wymiana opon nie musi dotyczyć wszystkich kół w samochodzie. Część kierowców decyduje się na wymianę dwóch (przednich, bądź tych, na które samochód ma napęd), i jest to absolutne minimum zapewniające określony poziom bezpieczeństwa.

fot. mat. prasowe

Popularność kategorii opony

Największe zainteresowanie ta sekcja produktowa odnotowuje w miesiącach poprzedzających zmianę pór roku, a co za tym idzie warunków na drodze.


Większość specjalistów radzi jednak, by decydować się na wymianę wszystkich czterech opon - to pozwala w pełni wykorzystać określone parametry i właściwości jakimi cechują się opony zimowe (inna mieszanka pozwalająca zachować lepszą przyczepność, inny układ bieżnika itd.).

Oczywiście wymiana wszystkich opon oznacza zwiększenie kosztów a chęć zaoszczędzenia pieniędzy może przyczyniać się do wyboru mniej koszownego wariantu.

fot. mat. prasowe

Producenci

Rozkład popularności jeśli chodzi o producentów opon jest dość różnorodny. Przewagę nad konkurencją zdobył Michelin, który zyskał 26% odsłon wśród opon zimowych, na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Nokian oraz Dębica


Jak wskazuje analiza wyników oglądalności, najwięcej osób poszukuje opon do 500 zł - można zatem założyć, że Polacy są w stanie wydać trochę więcej na swoje bezpieczeństwo. Tę opcję wybierało 40% odwiedzających. Nieco mniej, bo 36% osób odwiedzających kategorię ‘opony zimowe’ decydowało się na tańsze modele w kwocie do 300 zł. Co ciekawe, użytkownicy często zainteresowani byli najtańszymi oponami (do 100 zł). Rozkład popularności jeśli chodzi o producentów opon jest dość różnorodny. Przewagę nad konkurencją zdobył Michelin, który zyskał 26% odsłon wśród opon zimowych, na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Nokian oraz Dębica z kolejno 10 i 7% odsłon. Na stosunkowo równomiernym poziomie kształtuje się zainteresowanie pozostałymi producentami, którzy znaleźli się w pierwszej piętnastce (m.in. Sava, Barum, Kleber).

Przeczytaj także: Jakie opony na lato 2014? Jakie opony na lato 2014?

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: