eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Najbardziej zakorkowane miasta na świecie 2016

Najbardziej zakorkowane miasta na świecie 2016

2017-02-23 12:45

Najbardziej zakorkowane miasta na świecie 2016

Łódź najbardziej zakorkowanym miastem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Firma TomTom przedstawiła wyniki najnowszego raportu Traffic Index, informującego o natężeniu ruchu drogowego w 390 miastach na świecie. Z zestawienia wynika, że największy ruch drogowy panuje w Mexico City. Tuż za nim plasują się Bangkok oraz Jakarta. W niechlubnej światowej czołówce jest również polski akcent - Łódź.

Przeczytaj także: Najbardziej zakorkowane miasta na świecie 2014

Przed nami TomTom Traffic Index 2017, a więc znamy już najbardziej zakorkowane miasta na świecie. Okazuje się, że na godziny spędzone za kółkiem najbardziej narzekać mogą mieszkańcy Mexico City. W Europie najtrudniej jest się poruszać po Budapeszcie, ale tylko jeśli weźmiemy miasta powyżej 800 tys. mieszkańców. Jeżeli bowiem nie uwzględnimy zaludnienia, to na pierwszą pozycję najbardziej zatłoczonych metropolii Starego Kontynentu wskoczy Łódź, która jest również niechlubnym liderem krajowego rankingu.

W globalnym rankingu położone w sercu Polski miasto zajęło piąte miejsce, ustępując Mexico City, Bangkokowi, Jakarcie oraz Chongqing. Poruszając się po łódzkich ulicach, możemy się spodziewać, że w czasie największego, wieczornego szczytu czas naszej podróży wydłuży się nawet o 88% względem sytuacji, gdy na drogach nie ma zatorów. Znaczną poprawę sytuacji widać w przypadku Warszawy - wiceliderka ubiegłorocznego zestawienia spadła w bieżącym rankingu poza podium.

W raporcie TomTom Traffic Index 2017 firma TomTom, wykorzystując dane z 2016 roku, udostępniła informacje dotyczące poziomu zakorkowania 390 miast z 48 krajów i 6 kontynentów. Zestawienie zawiera dane dotyczące 12 polskich miast. TomTom wykorzystuje ok. 19 bilionów pomiarów, które zostały zebrane w ciągu dziewięciu lat. To już szósta edycja raportu TomTom Traffic Index.

fot. mat. prasowe

Ranking najbardziej zatłoczonych miast Polski w 2016 r.

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji, jest liderem krajowego rankingu


W krajowym rankingu na drugim miejscu uplasował się Lublin (40%), następnie Kraków (38%), Warszawa (37%) i Wrocław (35%). Razem z Łodzią, stanowią piątkę najbardziej zakorkowanych miast w Polsce.

fot. mat. prasowe

Ranking najbardziej zatłoczonych miast świata w 2016 r.

Najbardzie zatłoczonym miastem świata jest Mexico City


Mniejszy poziom zakorkowania w stosunku do zestawienia z 2016 r., odnotowano tylko w trzech aglomeracjach - Łodzi, Warszawie i Szczecinie. Sytuacja nie uległa zmianie we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Większe zatłoczenie zarejestrowano natomiast w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach.

fot. mat. prasowe

Ranking najbardziej zatłoczonych miast Europy w 2016 r.

Bukareszt to najbardziej zakorkowane z większych europejskich miast


Jak radzić sobie z korkami?


Zwykłe planowanie trasy może być praktycznym sposobem na ominięcie niepożądanych zatorów na drodze. Kierowca zapoznając się z aktualną sytuacją na drogach jeszcze przed wyjazdem, ma możliwość zmiany trasy lub nawet środka transportu.

fot. mat. prasowe

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Ameryce Północnej w 2016

Mexico City także zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w klasyfikacji najbardziej zatłoczonych miast w Ameryce Północnej„Urządzenia, które dostarczają bieżące informacje o ruchu drogowym umożliwiają kierowcom szybsze dotarcie do celu podróży. Istotnym elementem jest często zaufanie i poleganie na wskazaniach nawigacji, która wyznacza nam szybszą trasę, a także planowanie drogi przed wyjściem z domu oraz posiadanie informacji na temat nieoczekiwanych zdarzeń” - mówi Magdalena Marciniszyn, TomTom CEE & SEE Marketing Manager.

Świadomość tego, co aktualnie dzieje się w ruchu drogowym, pozwala zracjonalizować nasze decyzje i w bardziej opanowany sposób podchodzić do różnych przeciwności losu, takich jak korek. Im więcej mamy informacji o danym zdarzeniu, tym większa jest szansa, że nie będzie ono dla nas zaskakujące i nie wzbudzi naszej frustracji.

„Jeśli kierowcę spotyka jakaś nieoczekiwana sytuacja na drodze i jest ograniczony decyzjami innych użytkowników ruchu, zachowuje się często w sposób nieodpowiedzialny, przejeżdżając poboczem lub chodnikiem. Dojrzałość społeczna oznacza wyzbycie się przekonania, że droga, po której się poruszamy jest naszą własnością i posiadamy większe przywileje od innych” – komentuje Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego.

Globalny ranking miast


Z danych gromadzonych przez TomTom wynika, że od 2008 roku poziom zakorkowania wzrósł w skali globalnej o 23%. Mexico City po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu. Kierowcy w stolicy Meksyku mogą oczekiwać wydłużenia czasu podróży średnio o 66% (7% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem), a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 101% w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że kierowcy w Mexico City spędzają w podróży dodatkowe 227 godzin w skali roku. Kolejne w światowym rankingu miast powyżej 800 tys. mieszkańców są Bangkok (średni wydłużony czas podróży o 61%), Jakarta (58%), Chongqing (52%) i Bukareszt (50%). W pierwszej piątce najbardziej zakorkowanych miast na świecie, bez względu na zaludnienie, uplasowały się Mexico City, Bangkok, Jakarta, Chongqing oraz Łódź (51%).

Ralf-Peter Schaefer, VP TomTom Traffic, powiedział:

„Misją firmy TomTom jest przekształcenie mobilności na całym świecie, tak aby przyczynić się do tworzenia inteligentnych miast przyszłości. Ta transformacja zależy w dużej mierze od pomocy kierowcom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących przemieszczania się. TomTom Traffic Index jest opracowywany każdego roku, aby pomóc kierowcom, miastom oraz osobom zarządzającym transportem zrozumieć trendy dotyczące zakorkowania i – co najważniejsze – jak zmniejszyć poziom zatłoczenia”.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Roman Damik / 2017-02-28 21:32:29

    ja samochody pożyczam w Panek. Współpracuje się z nimi doskonale, ale niestety to co mnie właśnie irytuje po przylocie do Polski to korki. Mam nadzieję, że coś się ruszy w tym teamcie w końcu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: