eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Najbardziej zakorkowane miasta na świecie 2014

Najbardziej zakorkowane miasta na świecie 2014

2015-04-05 00:13

Najbardziej zakorkowane miasta na świecie 2014

Korek © Kara - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jak wynika z najnowszego raportu Traffic Index, przygotowanego przez firmę TomTom, spośród 200 analizowanych miast świata najbardziej zatłoczony jest Stambuł. Polska również nie ma powodów do zadowolenia – Łódź znalazła się na drugim miejscu wśród miast o największym natężeniu ruchu drogowego. Okazuje się ponadto, że w 2014 roku wieczorne godziny szczytu kosztowały każdego kierowcę średnio 100 dodatkowych godzin spędzonych za kółkiem.

Przeczytaj także: Największe korki w Polsce i na świecie. Ulice, które warto omijać

Według danych TomTom Traffic, w wieczornych godzinach szczytu w niemal wszystkich mocno zatłoczonych miastach można oczekiwać dwukrotnego wydłużenia czas podróży. Najbardziej zatłoczoną aglomeracją w globalnym rankingu jest turecki Stambuł, gdzie średni poziom zatłoczenia wynosi 58%. O tyle dłużej trwa podróż w porównaniu z jazdą w warunkach swobodnego przepływu ruchu drogowego.

Kierowcy w Stambule muszą zmagać się z największymi korkami wieczorem. Zamiast 30-minutowej jazdy, kierowców czeka ponadgodzinna podróż w godzinach szczytu, co w skali roku oznacza, że tracą aż 110 godzin na stanie w korkach. W przypadku Łodzi czas podróży jest porównywalny, co daje rocznie dodatkowe 109 godzin.

Łódź uplasowała się na drugim miejscu w gronie wszystkich miast ujętych w raporcie. Średni poziom zatłoczenia wynosi tam aż 56%. Dla porównania, w Warszawie i Krakowie, które także znalazły się w zestawieniu, ogólne średnie zatłoczenie wynosi odpowiednio 40% i 34%. W popołudniowym i wieczornym szczycie podróż przez Łódź potrwa ponad dwa razy dłużej w porównaniu z okresem, gdy występuje swobodny przepływ ruchu drogowego. Poziom opóźnienia dla Warszawy i Krakowa wynosi odpowiednio 75% i 69%. W globalnym rankingu wszystkich miast stolica Polski zajmuje 11. miejsce, a Kraków – 34.
Misją firmy TomTom jest zmniejszenie korków dla wszystkich. Władze lokalne oraz zarządcy dróg mogą korzystać z danych TomTom Traffic, by lepiej zarządzać przepływem ruchu w godzinach szczytu. Możemy pomóc przedsiębiorcom tak planować godziny pracy, by ułatwić pracownikom uniknąć największego natężenia ruchu. A kierowcom zapewnić najdokładniejsze dane o ruchu oraz efektywne wyznaczanie tras, co pozwala omijać zatłoczone drogi i szybciej dotrzeć na miejsce – mówi Ralf-Peter Schaefer, wiceprezes TomTom Traffic.

fot. mat. prasowe

Dziesięć miast o największym natężeniu ruchu drogowego:

Miastem o największym natężeniu ruchu na świecie jest Stambuł, zaraz za nim uplasowała się Łódź


fot. mat. prasowe

Klasyfikacja zatłoczonych miast w 2014 roku (pow. 800 tys. mieszkańców)

Stambuł zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w klasyfikacji najbardziej zatłoczonych miast na świecie


fot. mat. prasowe

Dziesięć najbardziej zatłoczonych miast w porze wieczornej

Stambuł, Moskwa i Sankt Petersburg to najbardziej zatłoczone miasta w porze wieczornej


Informacje o raporcie


W tym roku TomTom uwzględnił w raporcie Traffic Index 218 miast w 36 krajach. Po raz pierwszy w jednym kompleksowym sprawozdaniu zawarto także miasta w Chinach, Rumunii, na Tajwanie, w Arabii Saudyjskiej, Singapurze, na Słowacji oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Raport Traffic Index jest oparty na danych z 2014 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: