eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Policja odebrała 38% więcej praw jazdy w czasie pandemii

Policja odebrała 38% więcej praw jazdy w czasie pandemii

2020-07-09 13:44

Policja odebrała 38% więcej praw jazdy w czasie pandemii

Prawo jazdy © MaxPolis - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z analizy statystyk Komendy Głównej Policji przeprowadzonej przez ekspertów rankomat.pl wynika, że w pierwszych trzech miesiącach pandemii przybyło na polskich ulicach piratów drogowych. Od początku marca do końca maja z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości prawo jazdy straciło 17 tysięcy kierowców.

Przeczytaj także: Cena OC nie zaskoczyła. Pandemia nic nie zmienia

Przypomnijmy, że odebranie prawa jazdy grozi kierowcom, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h. I takich kierowców w okresie marzec-maj było 16 946, to więcej o 4671 niż w 2019 roku.

Gdzie najwięcej piratów drogowych?


Policja odebrała najwięcej praw jazdy w województwie mazowieckim - 3836. Ma podium znalazły się także województwo wielkopolskie z 1329 odebranymi dokumentami i pomorskie (1308).

Najmniej praw jazdy odebrano w województwach lubuskim (251), opolskim (286) i podlaskim (481).

fot. mat. prasowe

W którym województwie zatrzymano najwięcej praw jazdy?

Najwięcej praw jazdy odebrano kierowcom w największym województwie w Polsce, czyli w mazowieckim (3836).


3 razy więcej piratów w łódzkim


Największe wzrosty odebranych praw jazdy odnotowano w łódzkim (186,5%), śląskim (167,2%) i kujawsko-pomorskim (153,9%). Na drugim biegunie znalazły się województwa dolnośląskie (-18,7%), świętokrzyskie (-13,4%) i zachodniopomorskie (-8,8%). Są to jedyne województwa, w których policjanci rzadziej odbierali dokumenty niż w 2019 roku. W pozostałych województwach wzrosty wyniosły od 7,3% w lubuskim do 109,1% w podlaskim.

fot. mat. prasowe

Zmiany w liczbie zatrzymanych praw jazdy

Łódzkie (186,5%), śląskie (167,2%) i kujawsko-pomorskie (153,9%) to właśnie w tych województwach odnotowano największe wzrosty w 2020 roku.


Mniej ofiar nadmiernej prędkości


Mimo że liczba odebranych praw jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii w Polsce wzrosła o 38%, to statystyki policyjne jasno pokazują, że były to mniej tragiczne miesiące na drogach w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Policjanci w całej Polsce odnotowali z przyczyny niedostosowania prędkości do warunków ruchu mniej: wypadków (- 28%), zabitych (- 24%), rannych (- 32%) i kolizji (- 26%) z winy kierujących.

Większy ruch, wyższe OC


Choć liczba zatrzymanych praw jazdy w poszczególnych województwach zaskakuje, to ma ona odzwierciedlenie w natężeniu ruchu w tych regionach, a to z kolei wpływa na cenę OC. W województwie mazowieckim i pomorskim średnia składka polisy wyniosła zdecydowanie powyżej 700 zł w I półroczu 2020 roku. Są to dwa z trzech województw, w których odebrano najwięcej uprawnień do kierowania pojazdem, jednocześnie są to dwa z trzech najdroższych regionów w Polsce pod kątem ceny OC. Pozytywnym zaskoczeniem jest tutaj woj. dolnośląskie, gdzie kierowcy płacą najwięcej za ubezpieczenie, a jednak policjanci odebrali tam mniej praw jazdy za przekroczenie prędkości niż w 2019 roku.

fot. mat. prasowe

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC w I półroczu 2020?

W województwie mazowieckim i pomorskim średnia składka polisy wyniosła zdecydowanie powyżej 700 zł w I półroczu 2020 roku.


– Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę szereg czynników, ustalając wysokość składki OC. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane techniczne jego pojazdu takie jak np. pojemność silnika, ale również drogi, którymi porusza się każdego dnia. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników, czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. Każde towarzystwo inaczej kalkuluje wspomniane ryzyko, dlatego zawsze warto porównać wszystkie oferty – komentuje Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

Analiza powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: