eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Elektromobilność: coraz więcej stacji ładowania

Elektromobilność: coraz więcej stacji ładowania

2022-02-18 10:36

Elektromobilność: coraz więcej stacji ładowania

Coraz więcej stacji ładowania © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Choć daleko nam jeszcze do wyników notowanych np. w Norwegii, to trzeba jednak przyznać, że liczba rejestrowanych w Polsce aut elektrycznych dość dynamicznie rośnie. W następstwie tego łączna liczba samochodów elektrycznych u schyłku stycznia br. sięgnęła 39 328 sztuk. Taki właśni jest odczyt najnowszego Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Przeczytaj także: Elektromobilność w Polsce: duże wzrosty, dobre perspektywy

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile elektrycznych samochodów osobowych zarejestrowano w styczniu 2022 roku?
  • Jak rośnie liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym?
  • Jak rozwija się infrastruktura ładująca?

Pod koniec stycznia 2022 r. po polskich drogach jeździło 39 328 elektrycznych samochodów osobowych (wzrost o 1 451 szt., tj. o 88%). Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49% (19 430 szt.) tej części parku pojazdów, a pozostałą część (51%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 19 898 szt. Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1 738 szt.(wzrost o 81 szt. czyli o 145%),

W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec stycznia składała się z 10 667 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 334 929 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 655 szt.

Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec stycznia 2022 r. w Polsce funkcjonowały 1 992 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3 893 punkty). 28% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W styczniu uruchomiono 60 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (109 punktów).
Przez ostatnie trzy miesiące w Polsce uruchomiono prawie trzy razy więcej ogólnodtępnych stacji ładowania (280) niż na przełomie 2021 i 2020 r. (101). Mimo licznych barier systemowych operatorzy inicjują również działania w zakresie podwyższania mocy istniejących punktów oraz zwiększania liczby ładowarek w już zajętych lokalizacjach. Rozbudowę sieci z pewnością zdynamizuje również uruchomiony przez NFOŚiGW program wsparcia infrastruktury ładowania. Pierwsze efekty wdrożenia systemu wsparcia, przekładające się na wzrost liczby uruchamianych punktów, mogą być widoczne w II połowie 2022 r. – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

fot. mat. prasowe

Pojazdy

Według danych z końca stycznia 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych 39 328 samochodów osobowych oraz 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym


Styczeń 2022 r. był miesiącem, w którym zarejestrowano blisko trzy razy więcej samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym niż w tym samym okresie roku 2021. Liczba pojazdów użytkowych zwiększa się bardzo dynamicznie, bo z jednej strony niemal wszyscy producenci oferują już elektryczne pojazdy dostawcze i rośnie liczba producentów, którzy w swojej ofercie mają również elektryczne pojazdy ciężarowe do 16 t. Z drugiej strony coraz więcej miast będzie zamykało swe centra przed dostawami realizowanymi pojazdami spalinowymi. Ten trend w najbliższych latach będzie się z całą pewnością umacniał. Ponadto, mimo rosnącej liczby publicznych punktów ładowania, ich ilość jest wciąż niewystarczająca. Jednakże w przypadku firm transportowych ten problem daje się stosunkowo łatwo rozwiązać dzięki budowie dedykowanych punktów ładowania zlokalizowanych w bazach transportowych – mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.

fot. mat. prasowe

Infrastruktura

Przez ostatnie trzy miesiące w Polsce uruchomiono prawie trzy razy więcej ogólnodostępnych stacji ładowania (280) niż na przełomie 2021 i 2020 r. (101).oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: