eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Dlaczego Dacia to dobry wybór na kryzys?

Dlaczego Dacia to dobry wybór na kryzys?

2020-04-10 09:13

Dlaczego Dacia to dobry wybór na kryzys?

Które auta są najtańsze w utrzymaniu? © Marc Xavier - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pandemia koronawirusa dotyka wszystkie dziedziny życia i gospodarki. Niewykluczone jest również, że wielu z nas zostanie zmuszonych do oszczędności. W tym kontekście warto się zastanowić, które auta są najtańsze w utrzymaniu. Analiza zrealizowana przez Rankomat.pl dowiodła, że dość dobrym wyborem na chude, kryzysowe lata jest Dacia, a najgorszym - BMW.
Różnice w rocznych kosztach utrzymania najtańszego i najdroższego pojazdu są wcale niebagatelne - wynika ze wspólnej analizy serwisów Rankomat pl i dobrymechanik.pl. Jeżeli wziąć pod uwagę jedynie koszty ubezpieczenia i serwisu, to wówczas okaże się, że Dacia jest o przeszło 700 zł tańsza niż BMW. Jeśli jednak uwzględnić w tych kalkulacjach jeszcze roczne zużycie paliwa, to różnica ta byłaby z pewnością jeszcze pokaźniejsza.

Ceny OC a marka


Jak czytamy w komunikacie rankomat.pl, zdecydowanie najdroższą marką w ubezpieczeniu jest BMW. Właściciele tych pojazdów za polisę OC płacą średnio 908 zł. Różnica między nim, a drugą na liście Alfą Romeo wynosi 113 zł. Dla porównania za trzeciego w tabeli Mercedesa trzeba zapłacić 779 zł, czyli 16 zł więcej od Alfy.

Na drugim końcu tabeli znajduje się Dacia, Suzuki i Skoda. Obowiązkowe ubezpieczenie dla tych aut kosztuje kolejno 554 zł, 573 zł i 621 zł.

Warto przy tym pamiętać, że poziom ceny OC warunkuje cały szereg czynników i to zarówno związanych z kierowcą (wiek, doświadczenie za kierownicą, bezszkodowość jazdy) jak i ubezpieczanym pojazdem.
- Wpływ na jej wartość może mieć pojemność silnika, wiek pojazdu czy też duży aktualny przebieg – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Marka pojazdu a cena OC w I kwartale 2020 r

Definitywnie najdroższą marką w ubezpieczeniu jest BMW.


Ile kosztuje serwis?


Do oszacowania ceny serwisu dobrymechanik.pl wziął średni koszt przeglądu okresowego i wymiany klocków hamulcowych na jednej osi. W skład przeglądu wchodzą następujące usługi
 • wymiana filtra oleju z olejem,
 • wymiana filtrów powietrza i paliwa,
 • sprawdzenie, czy auto nie ma wycieków,
 • kontrola stanu szyb, wycieraczek i dyszy spryskiwaczy,
 • sprawdzenie układu hamulcowego, zawieszenia i układu kierowniczego,
 • kontrola akumulatora z ewentualnym czyszczeniem,
 • sprawdzenie poziomu oraz stopnia zużycia płynu hamulcowego i chłodniczego,
 • kontrola elementów układu hamulcowego,
 • sprawdzenie ciśnienia w oponach z jego uzupełnieniem,
 • sprawdzenie ustawienia świateł i ich regulację.

Najwięcej za przegląd i wymianę klocków płacą właściciele Mercedesa - średnio 1217 zł. To o 1 zł więcej od posiadaczy BMW. Trzecią najdroższą pod tym względem marką jest Volvo, którego serwis kosztuje 1123 zł. Na drugim biegunie znalazły się Dacia, Suzuki i Seat, z kosztem serwisu kolejno 853 zł, 896 zł i 932 zł.

fot. mat. prasowe

Marka pojazdu a cena OC w I kwartale 2020 r

Definitywnie najdroższą marką w ubezpieczeniu jest BMW.


- Płacimy więcej za naprawę marek premium, ponieważ wykorzystywane są w nich droższe części zamienne. Warsztaty niezależne obsługują samochody na podobnych stawkach godzinowych bez względu na markę. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczne kwoty w porównaniu do autoryzowanych serwisów, szczególnie w przypadku aut klasy premium - komentuje Filip Goździewicz, Członek Zarządu Dobry Mechanik.

fot. mat. prasowe

Ile kosztuje naprawa najczęściej ubezpieczanych aut?

Płacimy więcej za naprawę marek premium, ponieważ wykorzystywane są w nich droższe części zamienne.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Irus020 / 2020-04-16 17:32:56

  Moim zdaniem najlepszą opcją jest koreańczyk, z powodu stosunku ceny do jakości. Mojemu xlv nie można absolutnie nic zarzucić, a że jest pakowny to bez problemu robię i przewożę zakupy na 3 tygodnie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: